Zaczarowany Dzień w Ogrodzie Botanicznym. Wzruszenie przed finałem

Mateusz Janicki i Anna Dymna

Znamy finalistów 17. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, którzy wkrótce wystąpią na Rynku Głównym w Krakowie. Zostali oni wyłonieni 10 maja w stolicy Małopolski, gdzie odbył się Zaczarowany Dzień w Ogrodzie Botanicznym. W programie imprezy znalazły się różne atrakcje, a wieczorną część zakończyły koncerty Ziomkowiska oraz Marty Bizoń. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko oraz Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

14 czerwca na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się finał 17. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. 6 lat temu impreza po raz ostatni gościła w tym miejscu. Szesnasta edycja początkowo była zaplanowana na 2020 r., ale ze względu na pandemię przełożono ją o rok. Z kolei w 2021 r. finaliści nie mogli zaprezentować swoich umiejętności wokalnych na scenie w okolicach Ratusza. Zrobili to w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Kolejne lata przyniosły festiwalową przerwę. Jej przyczyny wskazała Anna Dymna podczas oficjalnego otwarcia Zaczarowanego Dnia w Ogrodzie Botanicznym. To wydarzenie, które w ubiegłym roku zostało zorganizowane po raz pierwszy. Wówczas znani artyści wystąpili wspólnie z laureatami różnych edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.

Jak zaznaczyła prezes Fundacji Anny Dymnej Mimo Wszystko, ostatnie lata są bardzo trudne na naszej planecie, w Polsce też. I wymieniła m.in. COVID, wojnę w Ukrainie, walki polityczne, niepewność oraz drożyznę. To komplikuje nam życie i też doprowadza do upadania wielu ważnych i potrzebnych inicjatyw. Bo jak w takich czasach np. walczyć o fundusze na festiwal, kiedy tak blisko giną ludzie. Takie przedsięwzięcie, w oczach niektórych ludzi, mogłoby się wydawać niemoralne.

W uroczystości otwarcia uczestniczyły też zastępca prezydenta Krakowa Maria Klaman oraz dyrektor OM PFRON Aneta Bogacka-Karcz. Z kolei dyrektor Ogrodu Botanicznego Michał Węgrzyn wręczył Annie Dymnej symboliczne klucze do tego miejsca – grabie z kwiatami.

Droga na Rynek Główny
Choć Festiwal jest organizowany od 2005 r., to po raz pierwszy półfinał odbył się w Krakowie. Jego uczestnikami było 34 wykonawców – 16 w kategorii do lat 16 oraz 18 w kategorii powyżej 16. roku życia. Dwuczęściowy koncert został poprowadzony przez Annę Dymną oraz Mateusza Janickiego. Publiczność usłyszała utwory z repertuaru m.in. Zbigniewa Wodeckiego, Anny Marii Jopek, Republiki, Bajmu, Kasi Kowalskiej czy Danuty Rinn.

Najpierw jednak wystąpił Sargis Davtyan, czyli zwycięzca „Debiutów” podczas 56. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2019 r. W trakcie Zaczarowanego Dnia był też w gronie jury, któremu przewodniczył Jacek Wójcicki. Ponadto ocenianiem półfinalistów zajmowali się Barbara Stępniak-Wilk, Weronika Kowalska, Łukasz Szczepanowski oraz Lidia Jazgar (sekretarz).

– Przyjechali uczestnicy z różnych zakątków Polski, najmłodszy z nich to dziesięciolatek. Byłam wzruszona tym, że pojawiły się m.in. songi tuzów. Mogłoby się wydawać, że młodzi ludzie będą skupieni na muzyce współczesnej. Ona też była, ale nie zabrakło takich tradycji estradowych – powiedziała „NS” Lidia Jazgar.

Finalistami w kategorii do lat 16 zostali Amelia Jakubik, Antoni Łukasiewicz, Szymon Prokop, Oliwia Smoczyńska, Wiktoria Urbanowicz i Kinga Wylęgły. Z grona starszych uczestników na Rynku Głównym wystąpią Patrycja Błach, Elżbieta Bogacz, Kacper Kujawski, Aleksandra Nykiel, Jakub Saniternik i Martyna Anna Wójcik. Na scenie towarzyszyć im będą Michał Bajor, Agnieszka Chylińska, Reni Jusis, Ralph Kamiński, Magda Umer oraz Wiktor Waligóra. Zwycięzcy otrzymają stypendia artystyczne (I miejsce – 24 tys. zł, II – 10 tys. zł i III – 5 tys. zł).

– Serce zawsze się kraje jurorowi, kiedy musi wybrać i porównać coś, co nie do porównania, bo każde życie jest inne, niepowtarzalne. Mieliśmy totalnie zawodowe wystąpienia i takie, że słychać było pierwsze kroki, ale z uczuciem, przekonaniem. Wzruszaliśmy się cały czas, wybór był naprawdę trudny – dodała Lidia Jazgar.

W Ogrodzie Botanicznym zaprezentował się też gość specjalny – Krakowski Chór Dziecięcy. Ponadto odbył się Salon Poezji w Oranżerii Warszewicza. Wiersze laureatów 15. Ogólnopolskiego Konkursu Poezji „Słowa, dobrze, że jesteście” przeczytali Anna Dymna, Dorota Segda i Mateusz Janicki. Zostały też ogłoszone wyniki konkursu plastyczno-lirycznego „Ogród pisany słowem”.

Zwieńczeniem imprezy był wieczorny koncert. Najpierw wystąpił zespół Ziomkowisko. W nim śpiewa i gra na pianinie Michał Ziomek. W 2013 r. został zwycięzcą Festiwalu w kategorii do lat 16, wówczas utworzył duet z Grzegorzem Turnauem. Zaczarowany Dzień zakończył recital Marty Bizoń.

Lidia Jazgar, członek jury
Takie wydarzenia są bardzo potrzebne. Przez kilka godzin znajdujemy się w innym świecie. To wszystko jest zaczarowane – w dobrym tego słowa znaczeniu. Piękne jest to, że ludzie przychodzą, choć zmagają się z bólem. Mam na myśli zarówno uczestników Festiwalu, jak i publiczność. Chcą być razem, bo takie spotkania ratują życie.
W Ogrodzie Botanicznym UJ czuję się jak w domu. W okresie dzieciństwa mieszkałam przy ul. Rakowickiej, a więc w pobliżu. Mama przywoziła mnie w wózku do tego miejsca. Dla mnie wielkim zaszczytem jest długoletnia współpraca z Anią [Dymną – przyp. red.]. Pamiętam początki jej fundacji, która powstała w 2003 r., a poznałyśmy się jeszcze wcześniej.
Już dziś zapraszam na finał 17. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Cieszę się, że znów zostanie zorganizowany na Rynku Głównym. Wszystkich tych, którzy bywali na tej imprezie przed przerwą, nie trzeba przekonywać. Pozostałych zachęcam, bo każdy z takiego spotkania wyniesie coś innego, ale na pewno coś.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 16.05.2025 r,

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również