Zbliża się finał XI edycji programu „Świat Nikiforów”

Program i konkurs „Świat Nikiforów” – prowadzony obecnie przez Change4Good non-profit Sp. z o. o. – powstał w 2006 r. dla osób, które mają marzenie: móc wyrazić́ siebie obrazem tak, by zrozumiał to świat. Niby proste, a jednak tysiące osób z niepełnosprawnościami w tym z niepełnosprawnością intelektualną ma utrudniony dostęp do dóbr powszechnie dostępnych: zajęć́ ze specjalistami, możliwości prezentacji swoich prac, profesjonalnych pędzli, farb i pracowni. A dla nich możliwość́ tworzenia to często jedyna szansa skutecznej komunikacji z otoczeniem.

Tę wiedzę, jako organizatorzy, nabyliśmy podczas realizacji dziesięciu edycji programu „Świat Nikiforów”, który uznawany jest za jeden za najbardziej wartościowych programów społecznych w kraju. Programu ogólnopolskiego, w którym dotąd wzięło udział ponad 10 tysięcy artystów z całego kraju.  Dzięki temu spełnili swoje marzenia, zachwycając talentem, wrażliwością̨ i radością̨ tworzenia.

XI edycję programu społecznego Nikifory rozpoczęła się 3 grudnia 2022r., w Światowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami.

Tegoroczne przedsięwzięcie kierowane jest do osób z niepełnosprawnościami przebywającymi w placówkach takich jak: warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy, domy pomocy społecznej, przyszpitalne ośrodki arteterapeutyczne, centra opiekuńczo- lecznicze, podmiotów działających na rzecz tych osób, tj. Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, uczelni pedagogicznych, tj. Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, uczelni artystycznych, tj. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, ośrodków kultury, tj. Muzeum Nikifora Krynickiego w Krynicy Zdroju – fili Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

W bieżącej edycji programu zorganizowano posiedzenie jury, spotkanie z autorami prac podczas zwiedzania Muzeum Narodowego, warsztaty arteterapeutyczne oraz wernisaż prac w Klubokawiarni Pożyteczna w Warszawie.

Warsztaty arteterapeutyczne odbyły się w Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie. Uczestnicy wzięli udział w warsztacie plastycznym oraz malarskim.

Na ten moment zaplanowano dwie wystawy prac w ośrodkach kultury, tj. prace bożonarodzeniowe w Mazowieckim Muzeum w Płocku 6 grudnia br. oraz wystawę w Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju, w maju i czerwcu przyszłego roku.

Gala finałowa tegorocznej edycji planowana jest na 14 grudnia w Kasynie Oficerskim w Twierdzy Modlin, tj. Nowy Dwór Mazowiecki, ul. gen. Ignacego Ledóchowskiego 160, godz. 15.

Cel przedsięwzięcia: Uroczyste podsumowanie XI edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Świat Nikiforów” organizowanego w ramach programu społecznego Nikifory. Spotkanie z laureatami i finalistami konkursu, wręczenie dyplomów oraz nagród. Prezentacja prac twórców biorących udział w konkursie oraz charytatywna aukcja dzieł artystów. Promocja twórczości osób z niepełnosprawnościami z ośrodków wspierających te osoby z całego kraju. Zwrócenie uwagi społeczeństwa na znaczenie i ogromne walory sztuki naiwnej, bezpośrednie wsparcie artystów z niepełnosprawnościami.

Info i fot. „Świat Nikiforów”

Data publikacji: 10.11.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również