Miły powrót do urzędu na 25-lecie. Wystawa Fundacji Wspólnota Nadziei

W Urzędzie Miasta Krakowa można obejrzeć wystawę z okazji 25-lecia Fundacji Wspólnota Nadziei. Na wernisaż przybyli m.in. przedstawiciele władz lokalnych i PFRON-u. Plakaty informują o działalności ww. organizacji pozarządowej. Ona skupia się na pomaganiu osobom dorosłym w spektrum autyzmu, w Więckowicach (woj. małopolskie) prowadzi dla nich ośrodek – Farmę Życia. W grudniu odbędzie się ostatnie z kilku wydarzeń związanych z obchodami ćwierćwiecza.

Do 12 listopada potrwa wystawa z okazji 25-lecia Fundacji Wspólnota Nadziei. Tablice znajdują się w Holu Kamiennym Urzędu Miasta Krakowa, przy Placu Wszystkich Świętych. Są one w tym miejscu od 31 października, a wernisaż odbył się 6 listopada.

– Kiedyś stwierdziłam, że od stycznia tego roku będziemy sobie czcić ćwierćwiecze. I tak się dzieje, a to jest przedostatni akcent tych obchodów. 10 lat temu, kiedy świętowaliśmy 15-lecie naszej organizacji, też mieliśmy wystawę w UMK. Dla nas to miłe i ważne, żeby się pokazać w tym miejscu – powiedziała „NS” Alina Perzanowska, prezes zarządu Fundacji Wspólnota Nadziei.

Główna uroczystość z okazji 25-lecia odbyła się 21 kwietnia w Krakowie. Wówczas w Radiu Kraków zespół Kroke zagrał koncert. Dodatkową atrakcję stanowiła charytatywna aukcja dzieł sztuki. Część obchodów miała miejsce w Więckowicach, gdzie 23 września został zorganizowany Piknik rodzinny „Spotkajmy się na Farmie Życia” .

Słowa uznania
W wernisażu wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miasta. List od prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego odczytał jego zastępca – Bogusław Kośmider. Jak usłyszeli uczestnicy wydarzenia, niestety w Polsce do tej pory nie wypracowano systemu opieki nad dorosłymi osobami z ASD, które wymagają stałej 24-godzinnej troski. Tym bardziej praca Fundacji z tą wymagającą grupą osób i zaangażowanie są nieocenione.

Okolicznościowy list przekazał też wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Artur Buszek. Z kolei Bogusława Słońska z OM PFRON wręczyła Fundacji ceramiczną statuetką w formie tulipana, która nawiązuje do logotypu Funduszu. Wśród gości znalazł się Stanisław Kracik, były wojewoda małopolski i były dyrektor Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowi.

– W tym miłym spotkaniu uczestniczyli też nasi podopieczni oraz ich najbliżsi. Przybył również sekretarz gminy Zabierzów Bartosz Barański, pod którą podlega nasz ośrodek. Gościliśmy m.in. Soroptymistki, przedstawicieli Stowarzyszenia Ognisko czy Stowarzyszenia Architektów Polskich – dodała Alina Perzanowska.

W trakcie wernisażu odbyła się licytacja dwóch obrazów. Jeden z nich autorstwa podopiecznego Fundacji – Mariusza Dutki. Drugi stworzony przez nieżyjącego już Richarda Wawro, szkockiego malarza o polskich korzeniach.

Od historii do przyszłości
Wystawa stanowi okazję do zapoznania się z działalnością Fundacji. Od 2005 r. prowadzi w Więckowicach ośrodek dla osób dorosłych z autyzmem. Jego podstawowymi strukturami są Małopolski Dom Pomocy Społecznej „Na Farmie Życia” i Dzienne Centrum Aktywności (DCA) wraz z gospodarstwem ekologicznym. Informacje zawarte na plakatach to także szansa na zrozumienie, czym jest spektrum autyzmu.

– Mamy dużo wdzięczności dla Urzędu Miasta Krakowa, korzystamy z jego budynku. Zanim powstała Farma Życia, objęliśmy w użytkowanie nieruchomość w Krakowie przy ulicy Olsztyńskiej 14. Tam w 2000 r. utworzyliśmy Hostel „Dom w Połowie Drogi”, co było sporym wyczynem – zaznaczyła prezes zarządu Fundacji Wspólnota Nadziei.

Początkowo w tym miejscu przebywały trzy osoby z autyzmem, które kandydowały do zamieszkania w ośrodku w Więckowicach. Później liczba ta wzrosła do pięciu. Z czasem powstała tam Filia Dziennego Centrum Aktywności. Obecnie wspomniany budynek wymaga gruntownego remontu. Przede wszystkim pod kątem dostosowania go do rozwiązań dostępnościowych. Fundacja analizuje możliwości pozyskania środków na ten cel.

– Przed nami jeszcze ostatni akcent obchodów 25-lecia. 5 grudnia, czyli podczas Europejskiego Tygodnia Autyzmu, zorganizujemy Dzień Otwarty na Farmie Życia. Wtedy będzie można m.in. poznać nasz ośrodek – podsumowała Alina Perzanowska.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 10.11.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również