Niepełnosprawni wyborcy mają szansę na znaczne ułatwienia w spełnianiu obywatelskiego obowiązku i udziale w głosowaniu. Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia niektórych projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego zaproponowała szereg ułatwień w prawie wyborczym. Osoby, które nie mogą wyjść z domu będą mogły głosować korespondencyjnie. Gmina będzie dostarczać do domu wyborcy kartę do głosowania, którą można potem odesłać. Projekt zakłada także wprowadzenie nakładek w alfabecie Braille'a. Poza tym gmina będzie musiała udzielić np. telefonicznie informacji o komitetach, lokalach i kandydatach.
Obawę budzi jednak wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł że przepisy dotyczące wyborów powinny być wprowadzane nie później niż sześć miesięcy przed głosowaniem.
Opozycja parlamentarna powołując się na powyższe orzeczenie, uważa że na wprowadzenie zmian może być za późno i tegoroczne jesienne wybory powinny przebiegać na starych zasadach. Ponadto uważa, że prawo do informacji powinni mieć wszyscy wyborcy, a nie tylko niepełnosprawni.
W podkomisji trwają jeszcze konsultacje z prawnikami na temat możliwości szybkiego wprowadzenia ustawy, a jej przewodniczący Sławomir Piechota uważa, że 6-miesięczne vacatio legis dotyczy zmian istotnych, które mogłyby wpływać na wynik wyborów, a nie ułatwień dla osób z niepełnosprawnością.