Polski Związek Niewidomych zaproponował zwiększenie ulgi w wysokości od 49 do 95 procent, co nie jest możliwe do udźwignięcia przez budżet państwa – tłumaczył Kazimierz Kleina, przewodniczący senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.
Ustawodawca najwyraźniej uznał, że ta grupa osób nie wymaga aż takiego wsparcia jak studenci, którym przywrócono 51 proc. ulgę komunikacyjną.
Inną niekorzystną informacją dla niewidomych jest nowelizacja ustawy o PIT, która wróciła do Sejmu po poprawkach Senatu. Wynika z niej, że osoba niewidoma która korzysta z pomocy przewodnika, będzie musiała podać jego dane, aby uzyskać prawo do ulgi rehabilitacyjnej. Może to być trudne, bowiem przewodnikami są osoby, które często spontanicznie pomagają niepełnosprawnym, nie są zatrudnione na etatach i często niewidomy za okazaną pomoc odwdzięcza się prezentem, opłatą kosztów przejazdu lub biletu do kina itp.
Nowelizacja ustawy przewiduje ponadto, że osoby które będą odliczać od dochodu wydatki na utrzymanie psa przewodnika będą musiały udokumentować, że pies posiada certyfikat przewodnika.
Roczny limit ulgi dla osoby niewidomej o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności wynosi 2280 zł rocznie.
Zmienią się również zasady odliczeń kosztów używania pojazdu, którym osoby niepełnosprawne dojeżdżają na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Konieczne będzie udokumentowanie, że zabiegi się odbyły.
Osoby niepełnosprawne mogą korzystać z innych odliczeń. Warunkiem jest, by wydatki były związane z rodzajem schorzenia, służyły rehabilitacji lub ułatwiały codzienną aktywność, np. adaptacja mieszkania, zakup wózka inwalidzkiego czy lekarstw.
Ulgi przewidziane są także dla osób, na których utrzymaniu są osoby niepełnosprawne, ale dochody ich podopiecznych w ciągu roku nie mogą przekroczyć 9120 zł.
Z ostatniej chwili:
Senat wbrew woli Ministerstwa Finansów i rządu wprowadził poprawki rozszerzające ulgi komunikacyjne dla osób niewidomych. Zgodnie z nową ustawą, niesamodzielnym osobom niewidomym będzie przysługiwała 93 proc. ulga na bilety jednorazowe i miesięczne na przejazdy autobusami i pociągami osobowymi. Ulga na pociągi pospieszne i ekspresowe wynosić będzie 51 proc. W przypadku innych środków transportu i rodzaju biletu ulga wynosić będzie od 37 do 49 proc. Prezydent RP, Bronisław Komorowski podpisał ustawę 13 grudnia br., może się jednak okazać, że jest ona niezgodna z Konstytucją RP, bo zwiększa deficyt budżetu państwa.
Sejmowa Komisja Finansów na posiedzeniu 15 grudnia zaproponowała by środki na ten cel pochodziły z oszczędności w wydatkach bieżących NSA.