440 km wzdłuż Bałtyku po zmianę

440 km po zmianę

Z ciężkim plecakiem i przeważnie w towarzystwie prażącego słońca. Często wśród tłumu plażowiczów, ale też sam na sam z nadmorską przyrodą. W głowach myśl przewodnia: wspierać kobiety z niepełnosprawnością ruchową, wzmocnić ich obecność w przestrzeni publicznej, a także zmienić polskie plaże.

Niemal cały lipiec br. trwała już czwarta piesza podróż wzdłuż Bałtyku w ramach fotograficzno-społecznego projektu „440 km po zmianę”, zainicjowanego przez Sylwię Nikko Biernacką. W 2012 r. założycielka krakowskiej Fundacji Machina Fotografika zrealizowała samotną wyprawę ze Świnoujścia do Piasków (woj. pomorskie). Przedsięwzięciu przyświecała m.in. chęć pomocy nieznajomej kobiecie w otrzymaniu protezy nogi. Niespełna 12 miesięcy później została zorganizowana kolejna podróż z zachodniej do wschodniej części wybrzeża. Pomysłodawczyni towarzyszyły już kobiety z niepełnosprawnościami oraz przyjaciółki projektu, które pokonały wybrane odcinki trasy.

Marsz po pomoc
– Jestem dumna z Sylwii Nikko Biernackiej, ponieważ w krótkim czasie zbudowała ruch szerzący ważne idee. Co roku pomagamy jednej kobiecie spełnić marzenie o samodzielnym poruszaniu się i aktywnym życiu. Ponadto pracujemy nad dostosowaniem polskich plaż pod kątem realnych potrzeb osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Kochamy to, co robimy, a ludzie chcą się przyłączyć do naszych działań. W tym roku po raz pierwszy zrobiłyśmy z sukcesem kampanię crowdfundingową na portalu PolakPortafi.pl, zbierając środki [4661 zł – przyp. red.] na naszą wyprawę – informuje Olga Glińska, koordynatorka projektu „440 km po zmianę”, która pokonała trasę Świnoujście – Sarbinowo Morskie (117,64 km).

W kolejne dni maszerowały Katarzyna Heród, Sylwia Nikko Biernacka i Danuta Zdrojewska. Kobiety z Fundacji Machina Fotografika przemierzyły wybrzeże, żeby wesprzeć Angelikę Boniuszko z Gdyni. Po zakończonej podróży otrzymała ona wózek aktywny od sponsora strategicznego projektu firmy Sunrise Medical.

Pierwszą beneficjentką projektu „440 km po zmianę” została Urszula Kosmal-Krauze. W 2013 r. dostała profesjonalną protezę nogi od firmy Otto Bock Polska, a w 2014 r. uzyskała roczne psychologiczne wsparcie od Fundacji MyMind Polska. Dziś jest jedną z ambasadorek przedsięwzięcia.

Do tego grona należy również Monika Kuszyńska, której koncert w Gdyni był dodatkową atrakcją tegorocznej wyprawy. – Są z nami też Iwona Krzyżak, Jadwiga Szeliga, Agnieszka Harasim, Joanna Chałupa, Monika Jankowska-Rangelov i Anna Rutz. To kobiety z różnego rodzaju niepełnosprawnością ruchu, ale bardzo aktywne na co dzień. Swoim życiem dają świadectwo, że można pokonywać słabości i czerpać wiele radości, mimo różnych przeszkód i problemów – mówi Olga Glińska.

Plaże bez barier
Podróżowanie wzdłuż Bałtyku uwypukliło potrzebę kształtowania przestrzeni dostępnej dla wszystkich. Jedną z barier dla osób z różnymi niepełnosprawnościami ruchowymi, seniorów oraz rodziców małych dzieci pozostają wejścia na plaże.

– Różnie to wyglądało na trasie, którą pokonałam w tym roku. Bardzo fajnie przygotowane jest Międzywodzie, posiadające dwa porządne zjazdy. W Sarbinowie Morskim dostosowano zejście główne, ponadto znajduje się tam dodatkowa betonowa promenada wzdłuż plaży, która pełni też rolę zjazdu. W Kołobrzegu są dwie windy przy jednym zejściu, a także maty umożliwiające przedostanie się na wózkach. Jeśli jednak wiatr nawieje piasek na maty, to stają się one nieprzydatne, ponieważ nie ma tam osoby, która regularnie odpowiadałaby za sprzątanie – opisuje Olga Glińska

W 2014 r. Fundacja Machina Fotografika zorganizowała w gminie Stegna pierwsze konsultacje społeczne z udziałem różnych grup osób. Cel? Opracowania planów modernizacji wejść na plaże. Zebrane doświadczenia przydadzą się w projekcie „Wspólne rozmowy – plaże dostępne dla wszystkich”, dofinansowanym w ramach programu Obywatele dla Demokracji ze środków EOG.

– Naszymi samorządowymi partnerami są Gdynia i Krynica Morska, ale konsultacje społeczne przeprowadzimy nie tylko tam. Od połowy września do połowy listopada będziemy też w takich nadmorskich gminach jak: Gdańsk, Władysławowo, Jastarnia, Darłowo, Kołobrzeg, Rewal, Łeba i Choczewo – informuje Olga Glińska.

Na tych terenach powstanie 10 Klubów Doradczych. Ich członkowie zostaną przeszkoleni, żeby w przyszłości mogli wspierać samorząd oraz monitorować lokalne inwestycje pod kątem ich dostępności. Plany zakładają też nakręcenie dziesięciu filmów instruktażowo-edukacyjnych, które przybliżą m.in. zasady projektowania uniwersalnego. Chętni obejrzą je m.in. w sieci multipleksów. Pod koniec 2015 r. lub na początku 2016 r. dostępna będzie publikacja zawierająca scenariusz modelowych partycypacyjnych konsultacji społecznych.

– Chcemy pokazać, że warto konsultować się z osobami, które są najbardziej zainteresowane problemem i w praktyce wiedzą, co jest dla nich użyteczne, a co nie. Na ogół samorządy wykładają dokument do wglądu na tydzień czy miesiąc, ale informacja o tym jest słabo rozpowszechniana – mówi Olga Glińska.

Ponadto zostanie przygotowana lista rekomendowanych biur architektonicznych, pracujących według zasad projektowania uniwersalnego. Ich lista zagości na stronie internetowej projektu oraz trafi do samorządów, z którymi współpracuje Fundacja Machina Fotografika.

Zobacz galerię…
Marcin Gazda
fot. archiwum 440 km po zmianę
Data publikacji: 16.08.2015 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również