Godność a zdrowie psychiczne
Środowisko skupione w dziedzinie zdrowia psychicznego organizuje tradycyjnie w październiku, akcję propagandowo-edukacyjną na temat zagrożenia zdrowia psychicznego, problemów osób chorujących psychicznie, wykluczenia społecznego tych osób i ich rodzin, popularyzacji zdrowego stylu życia ze szczególnym uwzględnieniem czynników psychicznych.
Na Śląsku był to cykl imprez zorganizowanych w ramach Śląskiego Dnia Zdrowia Psychicznego w dniach 4-8 października. Rozpoczęło się od projekcji filmów o tematyce związanej ze zdrowiem psychicznym wraz z wprowadzeniem przez filmoznawcę z Uniwersytetu SWPS oraz wspólną dyskusją po projekcji w siedzibie filii uczelni w Katowicach.
7 października odbyła się konferencja pod hasłem wiodącym Godność a zdrowie psychiczne. Pierwsza pomoc psychologiczno-psychiatryczna dla wszystkich.
– Od 2002 roku organizujemy obchody Śląskiego Dnia Zdrowia Psychicznego w różnych miejscach. Wróciliśmy po raz kolejny na rynek w Katowicach, gdzie liczymy na większe zainteresowanie przechodniów i lepszy odbiór naszych działań – mówi Ewa Jędrychowska-Płonka – specjalista z zakresu psychologii klinicznej, specjalista terapii środowiskowej, organizatorka akcji. – W tym roku to był cały tydzień zdrowia psychicznego. Podczas konferencji zastanawialiśmy się nad problemami godności w leczeniu i w zdrowieniu osób, które doświadczyły kryzysu psychicznego. W tej konferencji brali udział nie tylko specjaliści, ale również osoby, które przeszły kryzys psychiczny i dzieliły się swoimi refleksjami dotyczącymi właśnie budowania godności i podmiotowości. W Polsce powstaje nowa praktyka – w zespołach leczących znajdują się również osoby, które doświadczyły kryzysu psychicznego, poradziły sobie z nim i przepracowały go, dzięki czemu nabrały takich umiejętności, że mogą wspierać innych w zdrowieniu
– poinformowała nas organizatorka.
Kolejnym punktem obchodów był „Bieg po Zdrowie Psychiczne” na różnych dystansach, Nordic Walking, osób na wózkach inwalidzkich oraz VIP-ów. Odbył się on 8 października w Burloch Arenie w Rudzie Śląskiej.
– Bieg po zdrowie to była druga edycja biegu, którą organizowaliśmy. Frekwencja była większa niż w ubiegłym roku, chociaż pogoda nam nie dopisała. Mieliśmy też osoby na wózkach inwalidzkich. Frekwencja dopisała także w dyscyplinie Nordic Walking z kijkami. Brali udział pacjenci, podopieczni różnych ośrodków objętych leczeniem psychiatrycznym. Daliśmy radę, przebiegliśmy, wszyscy ukończyliśmy – powiedziała Natalia Lonsar ze Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.
Podsumowaniem imprezy był tradycyjny kiermasz wyrobów osób z różnych ośrodków pomocy psychicznej oraz malowanie drzwi, które stały się symbolem otwarcia w kierunku wzajemnej integracji.
Tekst i fot. Ewa Maj
Data publikacji: 11.10.2016 r.