Celem projektu jest tworzenie struktur świadczących wysokiej jakości usługi, umożliwiające aktywizację społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych oraz poprawę dostępu do zatrudnienia osób długotrwale bezrobotnych, zainteresowanych zdobyciem kwalifikacji asystenta personalnego osoby niepełnosprawnej. W tym celu realizowany będzie cykl szkoleń dla przedstawicieli organizacji pozarządowych, obejmujący następujące tematy:
1. Kształtowanie kompetencji kluczowych niezbędnych do współpracy z osobą niepełnosprawną
2. Pierwsza pomoc przedmedyczna dla osób niepełnosprawnych
3. Animator lokalny – budowanie współpracy lokalnych środowisk na rzecz osób niepełnosprawnych
4. Szkolenia specjalistyczne: Asystent osoby niewidomej i niedowidzącej oraz Podstawy języka migowego
Równolegle szkolone będą osoby długotrwale bezrobotne, które po odpowiednim przygotowaniu teoretycznym i praktycznym skierowane zostaną na wolontariat do organizacji pozarządowych.
W ramach projektu inicjowana będzie budowa platformy współpracy publiczno-społecznej na rzecz osób niepełnosprawnych – odbywać się będą systematyczne spotkania przedstawicieli III sektora i administracji publicznej w ramach grup roboczych.
Grupy robocze najefektywniej pracujące w trakcie realizacji projektu otrzymają wsparcie finansowe na utworzenie Punktu Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych. Punkt taki powstanie przy organizacji pozarządowej, uczestniczącej w projekcie i otrzyma środki finansowe na wyposażenie oraz zatrudnienie personelu na okres 6 miesięcy: doradcy oraz dwóch asystentów osoby niepełnosprawnej (będą to osoby bezrobotne przeszkolone w ramach projektu). Do zadań punktu należeć będzie: udzielanie informacji i doradztwo dla osób niepełnosprawnych oraz realizacja usług asystenckich.
Dodatkowych informacji udzielają:
Zofia Kastelik-Krzyżowska, e-mail: z.kastelik@kafos.org.pl
Katarzyna Loska-Szafrańska, e-mail k.loska@kafos.org.pl
tel. 032 205 02 31
faks 032 201 02 67
Projekt „Doradca i asystent personalny – Punkty Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych – budowanie współpracy publiczno-społecznej”, współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.