„Krok do aktywności” – finał

„Krok do aktywności" - finał

W siedzibie Okręgu Śląskiego Polskiego Związku Niewidomych w Chorzowie 27 marca zorganizowano konferencję upowszechniającą rezultaty projektu „Krok do aktywności". Konferencja miała uroczysty charakter, przy słodkim poczęstunku Jerzy Janas, sekretarz Zarządu Okręgu Śląskiego PZN wręczył uczestnikom certyfikaty.

Udział w projekcie wzięło 112 osób, zajęcia odbywały się w sześciu grupach, na terenie sześciu miast – Katowic, Sosnowca, Chorzowa, Rudy Śląskiej, Świętochłowic i Bytomia, uczestniczyły w nich osoby z niepełnosprawnością z tytułu wzroku.

Zajęcia miały różnorodny charakter, nic dziwnego, że tak podobały się uczestnikom. Przeprowadzono warsztaty z wyciszenia umysłu i ciała, technik relaksacji, usprawniania fizycznego z elementami tańca cha cha, salsa, zumba. Była gimnastyka usprawniająca kręgosłup i zajęcia Nordic Walking, a nawet gimnastyka na basenie. Wykłady z prawa przybliżyły zagadnienia, z którymi uczestnicy projektu stykają się na codzień – prawo spadkowe i obowiązek alimentacyjny, prawa konsumenta i lokatorów, umowy najmu.

Interesująca okazała się tematyka gospodarcza, bo mówiono tu o sprzedaży bezpośredniej – akwizycji, sprzedaży energii i gazu, różnicy pomiędzy bankiem i parabankiem, wyjaśniono co to są chwilówki, co płatność on-line. Uczestnicy deklarowali, że teraz już nie czują obaw przed załatwianiem spraw urzędowych i z pewnością nie wykorzysta ich niepełnosprawności żaden akwizytor.

Ewa Jędrychowska-Płonka, psycholog kliniczny ze Śląskiego Stowarzyszenia AD VITAM DIGNAM prowadziła wykłady z zakresu psychologii – podnoszenie własnej samooceny, aktywności psychospołecznej, motywacji, komunikacji bez przemocy, umiejętność asertywności, radzenia sobie ze stresem.
Hitem projektu były wykłady medyczne prowadzone przez lekarzy medycyny i zajęcia komputerowe. Te ostatnie również poszerzone o informacje potrzebne osobom z niepełnosprawnościami wzroku – o programach powiększających i udźwiękawiających.

Uczestnicy opowiadali o swoim zadowoleniu z udziału w zajęciach, dziękowali Beacie Czop za koncepcję i przygotowanie wspaniałego projektu i nadzór nad nim. A już najlepiej byłoby, gdyby był kontynuowany.
Ilona Raczyńska
Data publikacji: 03.04.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również