Podsumowanie pierwszego roku działania projektu ART MADE MAN

Podsumowanie pierwszego roku działania projektu ART MADE MAN

W listopadzie 2011 minął pierwszy rok działania naszego projektu „Art Made Man - Sztuka czyni człowieka - Terapia poprzez taniec, sztukę i rękodzieło". W końcu roku projekt wszedł w decydującą fazę i rozpoczęła się realizacja warsztatów z udziałem osób niepełnoprawnych oraz innych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

W projekcie bierze udział kilka państw i już w listopadzie 2011 r. pierwsze warsztaty rozpoczęły się we Włoszech i Bułgarii. W grudniu do realizacji warsztatów przystąpiła strona polska. Warszawskie spotkanie koordynacyjne projektu, które miało miejsce w październiku 2011 r. było okazją do zapoznania się przedstawicieli partnerstwa z metodologią i praktycznym zastosowaniem zintegrowanego modelu ARTeterapii w rehabilitacji. Stronę polską reprezentował Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Inwalidów i Spółdzielni Niewidomych oraz Warsztat Terapii Zajęciowej „Na przedwiośniu”, w którym rozpoczęły się już warsztaty.

logo logo2

Głównym celem projektu jest zbadanie, na przykładzie kilku państw, skuteczności zastosowania ARTeterapii jako narzędzia rehabilitacji i reintegracji. Testowany zintegrowany model składa się z trzech elementów: warsztatów tanecznych, warsztatów plastycznych i rękodzieła. Liderami i prekursorami tego modelu są Włosi i to przez nich prowadzone były pierwsze zajęcia.

fot1

Instruktorzy ze stowarzyszenia Art Therapy Italiana i ReLeGeART przeszkolili przedstawicieli partnerów projektu, którzy zajęli się już wdrażaniem tej metody w swoich państwach.

Stowarzyszenie EURO-TRAINING ze Starej Zagory jest odpowiedzialne za realizację projektu w Bułgarii. Na Litwie zajęcia poprowadzi Fundusz Inicjatyw Społecznych z Kowna. We Włoszech zajęcia będą prowadzone przez Art Therapy Italiana i ReLeGeART aż w 3 miastach – Ankonie, Tivolii i Perugii. Partnerzy z Hiszpanii i Uniwersytet Wschodniej Anglii opiekują się projektem pod względem merytorycznym i informatycznym.

fot2

Półmetek realizacji projektu jest okazją do dokonania wstępnej oceny jego realizacji. Po pierwszych zajęciach, które zostały przyjęte z dużym entuzjazmem przez uczestników, możemy być pewni że nowy zintegrowany model Arterapii jest ciekawym narzędziem rehabilitacji i reintegracji osób niepełnosprawnych. O jego szerszym stosowaniu zadecydują efekty realizacji całego projektu oraz wsparcie finansowe pochodzące z środków publicznych lub udział wolontariatu. Na razie obejmuje on swoim działaniem grupę około 200 osób niepełnosprawnych i emigrantów w kilku państwach, ale może wkrótce być zastosowany w szerszej skali.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej zakłada – oprócz warsztatów – realizację spotkań koordynacyjnych w Kownie na Litwie w marcu 2012 r., w Bułgarii w czerwcu oraz spotkania podsumowującego połączonego z wystawą w Bolonii, we Włoszech (wrzesień 2012 r.). Związek Rewizyjny na spotkaniach reprezentuje prezes KZRSIISN – Jerzy Szreter oraz Hubert Pora – koordynator projektu.

Osoby i podmioty zainteresowane zapoznaniem się z postępami projektu i efektami końcowymi w formie m.in. podręcznika, proszone są o kontakt z jego koordynatorem poprzez email: hubert@go2.pl lub telefoniczny na numery stacjonarne Związku: 22 828 46 96, 827 86 80.

Hubert Pora
Koordynator projektu

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również