PRZYJAZNE AUTO – Szkoła doskonalenia jazdy

PRZYJAZNE AUTO – Szkoła doskonalenia jazdy

„Przyjazne Auto" to program prowadzony przez Skoda Auto Polska na rzecz osób niepełnosprawnych. Jego celem jest wsparcie aspiracji zawodowych i możliwości spędzania wolnego czasu osób z dysfunkcjami, dzięki zwiększeniu ich mobilności.

Szacuje się, że w Polsce żyje 470 tys. osób, dla których brak własnego środka lokomocji jest często barierą ograniczającą możliwość podjęcia pracy oraz znacznie obniżającą jakość życia.

„Przyjazne Auto” wpisuje się m.in. w działania PFRON, który w ramach programu „Sprawny dojazd” zwiększa mobilność osób niepełnosprawnych poprzez dofinansowanie kursów prawa jazy oraz zakupu samochodów dla potrzeb osoby niepełnosprawnej lub jej opiekuna. Aby skorzystać z dofinansowania udzielanego przez PFRON konieczne jest wniesienie wkładu własnego. Szczegółowe informacje na stronie www.pfron.org.pl .

Dzięki programowi „Przyjazne Auto” prawie wszystkie modele nowych samochodów i wybrane używane marki Skoda mogą być zaadaptowane do indywidualnych potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo osoby z dysfunkcjami narządu ruchu oraz ich opiekunowie mogą skorzystać z preferencyjnych warunków zakupu.

Dla osób z dysfunkcją lewej nogi montuje się sprzęgło automatyczne; dla dysfunkcji prawej nogi można zamontować: mechaniczny hamulec i elektroniczny gaz, system „push and pull” (gaz i hamulec we wspólnej dźwigni), hamulec pod kierownicą, obręcz nad kierownicą, hamulec w podłodze oraz przemienny pedał przyspieszenia.

Dodatkowe urządzenia to siedzenie pomocnicze, manetka przełącznika zespolonego, przedłużenie pedałów, osłona pedałów i gałka kierownicy. Dobrze oprzyrządowany samochód to nie wszystko. Niezbędna jest umiejętność prowadzenia takiego samochodu. Szkoła bezpiecznej jazdy Skoda Auto Polska oferuje pierwszy i jedyny w Polsce kurs bezpiecznej jazdy dla osób z dysfunkcjami narządów ruchu. Szkoła Auto wychodzi naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych, które nie dość, że mają trudniejszy dostęp do kursu prawa jazdy, to także nie miały do tej pory w Polsce możliwości późniejszego doskonalenia techniki jazdy.

Dzięki samochodom szkoleniowym przystosowanym do potrzeb osób z dysfunkcją narządów ruchu, mogą one wziąć udział w szkoleniu z zakresu bezpiecznej jazdy. Specjalnie opracowany program umożliwia zapoznanie się z podstawami bezpiecznej jazdy i przyswojenie właściwych nawyków za kierownicą.

Pierwsza prezentacja szkolenia bezpiecznej jazdy Przyjazne Auto z udziałem osób niepełnosprawnych odbyła się 20 maja, w ośrodku szkoleniowym Szkoły Auto – w Kąkolewie k. Grodziska Wielkopolskiego. W jej trakcie można było zapoznać się z programem szkoleniowym Przyjazne Auto oraz poprowadzić auto przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Szkoła Auto to pierwsza profesjonalna szkoła doskonalenia jazdy w Polsce, utworzona z inicjatywy i sponsorowana przez Skoda Auto Polska S.A. – powstała w 2004 r. Od 2006 r. partnerem merytorycznym Szkoły Auto jest niemiecki ADAC Fahrsicherheitszentrum Berlin-Brandenburg – największy w Europie ośrodek bezpiecznej jazdy.

Więcej: www.przyjazneauto.pl

Joko

 fot_przyjazne_auto.jpg

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również