Ruszyła druga odsłona kampanii „Reumatyzm Ma Młodą Twarz”
- 15.12.2015
Ruszyła druga odsłona kampanii „Reumatyzm Ma Młodą Twarz"
Wbrew powszechnej opinii, zapalne choroby reumatyczne atakują coraz młodszych ludzi. Późno wykryte, nieleczone, mogą w ciągu kilku lat doprowadzić do niepełnosprawności.
Ruszyła druga odsłona kampanii „Reumatyzm Ma Młodą Twarz”, której celem jest przełamywanie stereotypów i zwiększenie świadomości społecznej na temat tych chorób. Organizatorem jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”.
Reumatyzm – może dotyczyć każdego
Pod pojeciem „reumatyzm” kryje się ok 200 schorzeń, które dotykają ludzi bez względu na wiek, płeć czy rasę. Ocenia się, że cierpi na nie ponad 9 milionów Polaków – statystycznie co czwarty. Takie choroby jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), toczeń rumieniowaty układowy, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), dotykają najczęściej osób młodych, w wieku 30 – 40 lat, ale również dzieci.
Na dolegliwości stawów o podłożu zapalnym choruje według różnych szacunków od 300 do 500 tysięcy osób w Polsce. Są to schorzenia nieuleczalne, z którymi trzeba walczyć, dbając o jak najlepszą jakość życia młodych osób na nie cierpiących. Dlatego tak ważne jest szybkie postawienie prawidłowej diagnozy.
– Podstawą jest wczesne rozpoznanie. To tym ważniejsze, że zmieniły się kryteria pozwalające chorobę szybciej rozpoznać, a nowoczesne terapie zastosowane w odpowiednim czasie pozwalają zatrzymać chorobę zanim dojdzie do uszkodzeń narządu ruchu i kalectwa – mówi dr Maria Rell-Bakalarska, ekspert kampanii.
Mariusz, Zbyszek i Kuba – bohaterowie drugiej edycji
W pierwszej edycji wzięły udział młode kobiety, druga odsłona ma męskie rysy. Swoimi przeżyciami dzielą się trzej młodzi mężczyźni: Mariusz, Zbyszek i Kuba.
– Jestem jednym z tych pacjentów z ZZSK, którym nigdy nie udało się czuć na tyle dobrze, żeby nie brać leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (do czasu tzw. leków biologicznych). Miałem jednak okresy, kiedy choroba pozostawała niemal niewidoczna. Skończyłem studia, pracuję jako psycholog i staram się, co trudne w natłoku obowiązków, pisać doktorat z psychologii humoru i kreatywności. Choroba próbuje jednak znaleźć metodę, żeby się do mnie dobrać – opowiada Kuba Górecki, chorujący od wczesnego dzieciństwa.
Dołącz do nas!
Ambasadorką tegorocznej kampanii została Kasia Frąckowiak, autorka książki „Nie boję się ciemności” i popularna blogerka, od lat zmagająca się z RZS. Jednak w tej edycji każdy może dołączyć do akcji.
Wystarczy wejść na stronę kampaniiwww.reumatyzmmamlodatwarz.pl i dodać swoje zdjęcie. Do tej pory swoje poparcie wyraziło ponad 400 osób z całej Polski. W ten sposób razem możemy przełamać stereotypy i zbudować świadomość społeczną dotyczącą chorób reumatycznych.
Info: 3majmy się razem, oprac. pr
Data publikacji: 15.12.2015 r.