Ruszyła kampania społeczna “Wszystko gra?”

“Wszystko gra?” – pytamy czasem z troską bliskie nam osoby, by dowiedzieć się, jak się czują, jaki jest ich nastrój. Jeśli odpowiedź jest przecząca, zastanawiamy się: „jak możemy pomóc?”

Wybraliśmy to krótkie pytanie jako hasło naszej kampanii społecznej, ponieważ wierzymy, że kultura, w której uczestniczy się na żywo ma ogromny potencjał poprawy dobrostanu psychicznego jej odbiorców. Celem naszej kampanii, która ruszyła w Dniu Walki z Depresją, jest zachęcenie mieszkańców i mieszkanek Polski do korzystania z oferty kulturalnej jako remedium na pogarszającą się kondycję psychiczną społeczeństwa. Chcemy zmienić stereotyp mówiący, o tym że kultura jest rozrywką elitarną i aktywnością hobbystyczną – zamierzamy pokazać, że powinna być traktowana jako istotny czynnik poprawy stanu zdrowia psychicznego.

Informacje na temat pogarszającej się kondycji psychicznej są niepokojące. Dane prezentowane przez  ZUS, podczas październikowej konferencji Europejskie Forum Nowych Idei pokazują, że wzrost absencji wynikających ze złej kondycji psychicznej przyrasta w ostatnich trzech latach o 25 proc. rocznie. Można porównać to do pandemii, w tym przypadku, chorób psychicznych. Wszyscy dobrze zdajemy sobie sprawę z części przyczyn takiej sytuacji, które nie znikają z nagłówków gazet i portali: niepewność ekonomiczna, nieprzewidywalny rozwój kryzysu militarnego za wschodnią granicą, widmo kryzysu ekonomicznego, dająca o sobie znać katastrofa ekologiczna, dynamika oraz tempo zmian w życiu codziennym i wiele innych. Ale czy wiemy jak temu zaradzić?

Raport zlecony przez brytyjski rząd w 2020 roku, miał odpowiedzieć na pytanie: „Jakie są dowody na rolę sztuki w poprawie zdrowia oraz dobrostanu psychicznego?”. Grupa badaczy zgromadziła dotychczasową wiedzę na temat związku odbioru sztuki i uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych z profilaktyką zdrowia psychicznego. Wyniki dowodzą wyjątkowo pozytywnego działania na spójność społeczną, zapobieganie depresji i alienacji. Udział w kulturze opóźnia spadek sprawności poznawczej u osób starszych, wspiera rozwój poznawczy u dzieci, nastolatków oraz reguluje emocje i polepsza relacje interpersonalne u młodych dorosłych. Sztuka zwiększa satysfakcję z życia i – chociaż nie jest bezpośrednim sposobem na rozwiązanie wszystkich problemów – wzmacnia człowieka, daje mu narzędzia do lepszego rozpoznawania rzeczywistości i otwiera na nowe i inne doświadczenia. Wyżej wspomniany raport uprawomocnił i zachęcił lekarzy oraz terapeutów, by w swojej praktyce “przepisywali” odbiór sztuki na żywo.

Jesteśmy pasjonatami sztuki, osobami zawodowo z nią związanymi, aktor(k)ami, osobami performerskimi, manager(k)ami kultury. Znamy rynek kultury od podszewki i zależy nam, by był dostępniejszy, bardziej inkluzywny i egalitarny. Naszym zdaniem sztuka, oprócz walorów artystycznych, odgrywa też istotną rolę społeczną, kształtuje proaktywne postawy, wpływa na budowanie wrażliwości i rozładowuje napięcia. Chcemy podnieść świadomość społeczną w tym zakresie.

Kolejnym krokiem w kampanii będzie włączanie instytucji biznesowych w aktywne wspieranie sztuki. Chcemy uruchomić proces certyfikacji instytucji w zakresie zaangażowania w sztukę.

W uproszczeniu będzie on polegał na tym, że każda instytucja, która:
• aktywnie promuje sztukę wśród swoich pracowników (regularna komunikacja związana z chodzeniem do muzeów, teatrów, instytucji kultury),
• tworzy zindywidualizowane programy z wybranymi instytucjami kultury i sztuki,
• wspiera w formie mecenatu wybrane instytucje,
będzie mogła otrzymać certyfikat zaangażowania w sztukę który może wyróżnikiem i czynnikiem zwiększającym atrakcyjność jako pracodawcy.

Więcej na temat kampanii znajduje się tutaj

pr/

Data publikacji: 23.02.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również