Strony samorządów niedostępne dla osób wykluczonych cyfrowo

Strony samorządów niedostępne dla osób wykluczonych cyfrowo

Ponad 3/4 serwisów internetowych urzędów administracji publicznej nie spełnia standardów dostępności - wynika z raportu opublikowanego przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego.

Według rozporządzenia do ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne do końca 2015 r. wszystkie serwisy powinny być dostosowane do międzynarodowych wytycznych WCAG 2.0. Tylko 0,8 procent samorządów jest na to przygotowanych. Raport dostępny jest na stronie www.firr.org.pl.

Dostępny serwis internetowy oznacza możliwość jego użytkowania przez jak największą liczbę użytkowników, w jak największym zakresie. Dzięki takiemu podejściu, z dostępnych witryn internetowych mogą korzystać wszystkie osoby cyfrowo wykluczone. Do tej grupy należą niepełnosprawni sensorycznie (niewidomi, niedowidzący, głusi, niedosłyszący oraz głucho-niewidomi), niepełnosprawni manualnie (osoby z najróżniejszymi ograniczeniami ruchowymi), niepełnosprawni intelektualnie, seniorzy i ludzie o niższym wykształceniu. W ostatnich latach grupę osób wykluczonych zasilają tysiące użytkowników nowoczesnych technologii, głównie telefonów komórkowych, na których strony internetowe wyświetlają się nieprawidłowo.

Pomimo wielu regulacji prawnych, poziom dostępności publicznych witryn internetowych nadal pozostawia wiele do życzenia. –  Kilkuletnia praktyka pokazuje, iż problemu nie stanowi brak środków finansowych, czy brak dobrej woli. Największym kłopotem jest brak świadomości potrzeb osób wykluczonych cyfrowo oraz brak podstawowej wiedzy na temat tworzenia dostępnych witryn internetowych – mówi Piotr Witek, specjalista ds. dostępności w Fundacji.

Publikowany przez Fundację raport jest efektem pierwszego, tak dużego i kompleksowego, badania dostępności publicznych serwisów internetowych. Analizą zostało objętych 3100 portali. Dopiero tak duże badanie jest w stanie ukazać prawdziwy poziom dostępności publicznych serwisów internetowych oraz  skalę zjawiska cyfrowego wykluczenia w Polsce. Zadaniem raportu jest zwrócenie uwagi na najczęściej występujące nieprawidłowości w budowie serwisów internetowych oraz wskazanie barier na jakie napotykają osoby niepełnosprawne przy próbach zapoznania się z informacją publiczną.

Raport jest ostatnim elementem projektu mającego za zadanie zwiększyć powszechną świadomość potrzeb osób niepełnosprawnych w cyfrowej przestrzeni publicznej. W ramach projektu każda jednostka objęta analizą otrzymała raport z badania. Oprócz oceny poziomu dostępności oraz wskazówek jak należy poprawić odnalezione nieprawidłowości, wszystkie podmioty otrzymały możliwość nieodpłatnego skorzystania z punktu konsultacyjnego, gdzie mogły uzyskać dokładne informacje i instrukcje jak można zwiększyć poziom dostępności ich serwisów internetowych. Dodatkowo, na stronach Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni zostały opublikowane na otwartych licencjach, materiały edukacyjne z zakresu udostępniania informacji publicznej oraz bezpłatne narzędzia do samodzielnej kontroli poziomu dostępności dowolnej strony internetowej.

Całość projektu finansowana była ze środków Fundacji Batorego oraz Banku Gospodarki Żywnościowej. Patronat nad raportem sprawuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

Więcej na stronie: www.firr.org.pl

Info: FIRR

Data publikacji: 19.04.2013 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również