Tychy: kolejne punkty dźwiękowe pomagają osobom niedowidzącym

Osiem nowych punktów, generujących komunikaty dźwiękowe dla osób niewidomych i niedowidzących, zamontowano w Tychach (Śląskie). Tym samym miasto stało się drugim, po Łodzi, najbardziej oznakowanym w ten sposób miastem w Polsce, gdzie osoby z dysfunkcjami wzroku mogą czuć się bardziej samodzielnie.

Specjalnie udźwiękowione i opisane punkty powstały w ramach projektu „Przestrzeń bez barier”, finansowanego przez Urząd Miasta Tychy. Obecnie w mieście jest 35 takich punktów; korzysta z nich około 20 osób.

Obsługa systemu pod nazwą „Totupoint” jest bardzo prosta – na lasce osoby niewidomej zamontowany jest aktywator, który uruchamia specjalne znaczniki umieszczone m.in. na budynkach czy wiatach przystankowych. Punkty te generują dźwięk, a następnie osoba niedowidząca słyszy komunikat o tym, gdzie się znajduje.

Dodatkowo powstała specjalna aplikacja na telefon, ostrzegająca przed potencjalnymi zagrożeniami. „Uwaga od numeru 5 do numeru 7. Chodnik przy tej ulicy w remoncie. Jesteś blisko” – to przykładowy komunikat, jaki słyszą niewidomi korzystający z aplikacji. Informuje ona także np. o numerze linii podjeżdżającego na przystanek autobusu czy pomaga w obsłudze domofonu.

Projekt jest realizowany przez tyskie koło Polskiego Związku Niewidomych, przy wsparciu finansowym miejscowego samorządu. Wszystkie lokalizacje, gdzie zamontowano punkty dźwiękowe, wytypowały osoby niewidome.

– Osoby korzystające z tego urządzenia podkreślają, że dzięki niemu mogą znacznie pewniej poruszać się na nieznanej trasie, a to sprawia, że czują się bardziej niezależnie i samodzielnie. Dzięki takim urządzeniom jak „Totupointy” świat staje się bardziej przyjazny i dostępny dla osób niewidomych – ocenia prezes Polskiego Związku Niewidomych w Tychach Dorota Borys.

Autorem systemu „Totupoint” jest Jan Szuster, który zaprojektował to rozwiązanie początkowo jedynie na własne potrzeby. -Nie mogłem znaleźć furtki na swoją posesję. Zaprojektowałem urządzenie, które zawisło na mojej furtce – kiedy się zbliżam, wydaje ono dźwięk. Wtedy jestem pewien, że kieruję się do mojego domu – tłumaczy Szuster.

Znaczniki dla niewidomych znajdują się obecnie w 35 punktach Tychów, m.in. na dworcu PKP przy zejściu na perony oraz na czterech pozostałych stacjach kolejowych w mieście, a także na dworcu autobusowym, w obiektach kulturalnych i sportowych, placówkach opieki medycznej, w sądzie, urzędzie skarbowym, urzędzie miasta, w ZUS-ie, urzędzie pracy, na poczcie oraz w wybranych obiektach handlowych i bankach.(PAP)

Marek Błoński, fot. FB Totupoint

Data publikacji: 21.10.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również