W Poznaniu ruszył projekt wsparcia dla niepełnosprawnych
- 12.11.2018
W Poznaniu ruszył projekt wsparcia dla niepełnosprawnych
Projekt "Niezależność na telefon", w ramach którego wezwani przez telefon asystenci pomogą niepełnosprawnym np. w zakupach czy w dostaniu się do urzędu, uruchomił poznański magistrat. Przedsięwzięcie jest na razie realizowane pilotażowo.
Z programu mogą skorzystać pełnoletni poznaniacy z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, którzy rozliczają swój PIT w Poznaniu. Aby zamówić pomoc, należy trzy dni przed planowanym terminem usługi zadzwonić do Biura Poznań Kontakt. Miasto przeznaczyło na pilotaż 100 tys. zł.
– Zdecydowaliśmy się wprowadzić ten projekt w odpowiedzi na sygnały, jakie płynęły do nas ze strony organizacji pozarządowych i samych osób z niepełnosprawnościami. Poznański MOPR od lat pomaga potrzebującym, zapewniając m.in. usługi opiekuńcze, ale do ich przyznania potrzebne są formalności, które wymagają czasu. Tymczasem osoby z niepełnosprawnością potrzebują czasem szybkiej pomocy w zwykłych, codziennych czynnościach. Odpowiedzią mogą być właśnie asystenci – powiedział wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski.
Jak podał poznański magistrat, asystenci pracują codziennie – z wyjątkiem świąt – od godz. 7 do 21. Mogą pomóc osobom z niepełnosprawnościami w przemieszczaniu się po Poznaniu i okolicach. Pomogą w zrobieniu zakupów – przy założeniu, że osoba z niepełnosprawnościami będzie również czynnie w nich uczestniczyła – oraz w drobnych pracach, np. wymianie żarówki albo utrzymaniu w sprawności wózka lub balkonika.
Aby zamówić pomoc, należy trzy dni przed planowanym terminem usługi zadzwonić do Biura Poznań Kontakt (tel. 61 646 33 44). Biuro przyjmuje też zgłoszenia od osób z dysfunkcją słuchu. Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem wiadomości sms wysłanej pod numer 783 944 112 lub na adres poczty elektronicznej: pk@um.poznan.pl.
Osoba zgłaszająca powinna podać imię i nazwisko osoby z niepełnosprawnością, która zamierza skorzystać z usług asystenta, jej adres oraz termin i rodzaj usługi. Pilotaż potrwa do końca roku. Program realizuje poznańska Fundacja Akceleracji i Inkubacji Biznesu.
Organizatorzy przedsięwzięcia podkreślają, że w ramach projektu nie będą realizowane specjalistyczne usługi opiekuńcze, czyli rehabilitacja, opieka higieniczna czy pielęgnacja zlecona przez lekarza. Aby z nich skorzystać, należy zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. (PAP)
Rafał Pogrzebny, fot. pixabay.com
Data publikacji: 12.11.2018 r.