Zainaugurowano kampanię „Razem koordynujmy cukrzycę”

Zainaugurowano kampanię "Razem koordynujmy cukrzycę"

Zachęcanie samorządów, do tworzenia programów polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki, wczesnego wykrywania i zapobiegania rozwojowi cukrzycy oraz jej powikłaniom, to jeden z celów kampanii "Razem koordynujmy cukrzycę" zainaugurowanej 13 listopada w województwie świętokrzyskiem.

Pilotażowy projekt organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków oraz Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej, obejmuje także województwa: podkarpackie, małopolskie, lubelskie i wielkopolskie.

– Prognozy mówią, że zarówno otyłość jak i powikłania chorób metabolicznych, w tym cukrzycy staja się epidemią, dlatego wszelkiego rodzaju programy profilaktyczne, które mają olbrzymie znaczenie w zapobieganiu powstawania i rozwojowi cukrzycy, są niezwykle ważne – podkreślił podczas konferencji prasowej w Kielcach wiceminister zdrowia, Marek Tombarkiewicz.

Przypomniał, że rocznie koszt refundacji leków i innych wyrobów medycznych stosowanych w leczeniu cukrzycy, to ponad 1 mld 250 mln zł. – To w skali państwa jeden z największych wydatków, jeśli chodzi o jedną chorobę, dlatego to olbrzymi problem finansowy, który niestety narasta – zaznaczył.

Ekspert w dziedzinie ochrony zdrowia dr Jerzy Gryglewicz ocenił, że dobre programy polityki zdrowotnej, nie tylko zmniejszają koszty opieki zdrowotnej, ale także opieki społecznej – najczęściej ponoszone przez samorządy. Chodzi o zabezpieczenie pacjentów chorujących na cukrzycę, u których wystąpiły powikłania, takie jak zaburzenia widzenia, udary mózgu czy amputacje kończyn. – Mamy duży odsetek pacjentów, którzy chorują nie wiedząc o tym. Dlatego programy profilaktyczne – edukacyjne, dedykowane wykrywaniu cukrzycy i zapobiegające powikłaniom – są niezwykle potrzebne – zaznaczył Gryglewicz.

Dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Kiebzak poinformowała, że żaden z dofinansowanych w regionie ze środków Funduszu programów polityki zdrowotnej w 2017 r. nie dotyczył cukrzycy, a głównie nieobowiązkowych szczepień ochronnych. Podobnie jest z planowanymi do realizacji przez samorządy w 2018 r. Świętokrzyski NFZ zamierza przeznaczyć na programy polityki zdrowotnej, tak jak w tym roku, ponad 500 tys. zł. Kiebzak zapewniła, że jeśli samorządy zdecydują się na opracowanie i realizację programów dot. cukrzycy, oddział zwiększy budżet dedykowany ich wsparciu.

Konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii dr nauk med. Wioletta Mościcka-Staszczyk przypomniała, że obecnie chorzy na cukrzycę nie umierają jak dawniej – kiedy była gorsze metody leczenia, diagnostyki i samoleczenie pacjentów – z powodu ostrych powikłań cukrzycy, ale z powodu chorób sercowo-naczyniowych, najczęściej: zawałów serca i udarów mózgu. – Całe działanie lekarzy sprowadza się do tego, by skutecznie lecząc cukrzycę, uchronić chorego pacjenta przed takim powikłaniem lub śmiercią, z powody choroby układu sercowo-naczyniowego – dodała lekarka.
Zaznaczyła, że w regionie pracuje 35 lekarzy-diabetologów. W każdym mieście powiatowym – poza Kazimierzą Wielką – funkcjonuje co najmniej jedna poradnia diabetologiczna.

Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej Beata Stepanow podkreśliła, że jeszcze dwa lata temu w regionie nie było ani jednego edukatora ds. diabetologii. – To stanowisko dla pielęgniarki i położnej, po osiągnięciu określonych kwalifikacji. Obecnie są dwie specjalistki w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego i 231 edukatorów ds. diabetologii. Mamy potencjał, personel przygotowany do profesjonalnej edukacji. Edukacja jest najtańsza (…) Świadomy pacjent, który ma wiedzę, potrafi zrozumieć cukrzycę – dodała Stepanow.

13 listopada w Kielcach, w ramach programu „Razem koordynujmy cukrzycę” zorganizowano spotkanie przedstawicieli władz samorządowych regionu z ekspertami. Zaplanowano przedstawienie najważniejszych potrzeb w obszarze opieki diabetologicznej. Głównym celem spotkania jest opracowanie programu profilaktyki zdrowotnej przeciwdziałania powikłaniom cukrzycy wśród mieszkańców regionu. Przygotowano też „Poradnik dla samorządów terytorialnych dotyczący tworzenia programów polityki zdrowotnej w zakresie cukrzycy”.

Odbędą się też bezpłatne warsztaty edukacyjne dla pacjentów – będą mogli skorzystać z konsultacji żywieniowych. Dowiedzą się, w jaki sposób komponować dietę, aby kontrolować ilość węglowodanów w całodziennym jadłospisie i poszczególnych posiłkach oraz jak skutecznie zapobiegać epizodom hipoglikemii i towarzyszącym chorobie powikłaniom.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: posłanka na Sejm, członek Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów – Anna Krupka (PiS) oraz wojewoda świętokrzyski – Agata Wojtyszek. Patronat nad kampanią sprawuje także konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii – prof. Krzysztof Strojek. Patronem merytorycznym projektu jest Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej. (PAP)

Katarzyna Bańcer
Data publikacji: 13.11.2017 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również