„Zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Łatwiej niż myślisz, korzystniej niż się spodziewasz!”

„Zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Łatwiej niż myślisz, korzystniej niż się spodziewasz!"

W dniu 26 maja 2014 r. odbyła się konferencja „Zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Łatwiej niż myślisz, korzystniej niż się spodziewasz!" podsumowująca realizację projektu „Wsparcie osób z rzadko występującymi niepełnosprawnościami i niektórymi niepełnosprawnościami sprzężonymi w wieku 45+ na rynku pracy".

Była ona skierowana głównie do pracodawców oraz organizacji zajmujących się pośrednictwem pracy, a także organizacji pozarządowych.

Spotkanie rozpoczął Krzysztof Kaca, zastępca dyrektora Wydziału Realizacji Programów, przedstawiając plan konferencji oraz witając zaproszonych gości, w szczególności przedstawicieli zarządu Fundacji Aktywnej Rehabilitacji FAR Elżbietę Głogowską i pana Rafała Skrzypczyka, a także Jana Lacha, przedstawiciela Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych i jednocześnie członka Grupy Sterującej Projektem.

Po otwarciu konferencji nadszedł czas na podsumowanie projektu, którego dokonali i Anna Baraniecka, kierownik projektu oraz Jędrzej Sudnikowicz, specjalista ds. promocji. Oprócz prezentacji stopnia realizacji kluczowych wskaźników zaplanowanych dla poszczególnych działań w nim podejmowanych, pokazana została, na przykładzie wybranego warsztatu aktywizacji społeczno-zawodowej, charakterystyka wsparcia udzielanego w projekcie. Dzięki temu prelegenci wskazali na zasadność i efektywność podejmowania działań, które nie tylko wyposażą uczestniczkę lub uczestnika projektu w umiejętności twarde lub miękkie, ale także wydobędą i wzmocnią te kompetencje, które, będąc wynikiem niepełnosprawności, czynią z osoby niepełnosprawnej konkurencyjnego uczestnika rynku pracy.

Kolejna prezentacja Iwony Plater-Zyberk, doradcy ds. mediów i komunikacji społecznej w FAR dotyczyła nowoczesnych technologii wspierających zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Prelegentka przedstawiła najnowsze koncepcje technologiczne, uwzględniające szerokie spektrum niepełnosprawności. Jednocześnie zwróciła uwagę na fakt, że to co obecnie wydaje się niedostępne, zarówno w sferze technologicznej jak i finansowej, może wkrótce wejść do powszechnego użycia. Przypomniała, że obecne rozwiązania, które kiedyś wydawały się nieosiągalne, obecnie są czymś wręcz oczywistym.

Następnie głos zabrał Jarosław Zielonka, uczestnik projektu, dzieląc się swoimi doświadczeniami związanymi z korzystaniem ze wsparcia udzielanego w projekcie. Stwierdził, że tylko dzięki przejściu pełnej ścieżki aktywizacyjnej osoba niepełnosprawna nabywa nowe oraz wzmacnia posiadane kompetencje, zyskując tym samym szansę na znalezienie zatrudnienia na otwartym rynku pracy.

Ostatnia prezentacja przed przerwą, „Osoby niepełnosprawne, w tym w wieku 45 lat i więcej, na rynku pracy według badań statystyki publicznej” prowadzona była przez przedstawiciela Głównego Urzędu Statystycznego, Radosława Antczaka, konsultanta w Departamencie Badań Demograficznych i Rynku Pracy przy wsparciu merytorycznym Iwony Biały, naczelnika wydziału w GUS. Zaprezentowane zostały szczegółowe dane dotyczące obecności osób niepełnosprawnych na rynku pracy, pochodzące ze spisu powszechnego przeprowadzonego w 2011 roku.

Po przerwie wystąpiła Agnieszka Burzyńska, menedżer ds. BHP i ochrony środowiska w Sodexo Polska Sp. z o.o., prezentując kompleksowy system zatrudniania osób niepełnosprawnych oraz zarządzania ich pracą w dużym zespole pracowników. W prezentacji „I am Sodexo! Różnorodność w praktyce: zatrudnienie osób niepełnosprawnych” zostały przedstawione mechanizmy towarzyszące rekrutacji osoby niepełnosprawnej oraz procesy wdrażania jej do pracy, a także integracji z zespołem pracowniczym. Prezentacja pokazała, jak wiele zależy od najprostszych rozwiązań, np. komunikacyjnych, by sytuacja osoby niepełnosprawnej w pracy uległa znacznej poprawie.

Następnie głos zabrała Anita Klimek-Jezierska, specjalista ds. HR w Polskiej Akademii Rozwoju Przedsiębiorczości, z prezentacją „Zatrudnianie osób niepełnosprawnych w tym w wieku 45+ w administracji rządowej”. W prezentacjizostały poruszone kwestie związane z problemami, barierami i wszelkimi utrudnieniami związanymi z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych w administracji publicznej, zarówno po stronie pracodawcy (np. silna konkurencja, limity etatowe) jak i osób niepełnosprawnych (np. niska samoocena). Prelegentka zauważyła jednocześnie, w oparciu o dane BON, że wiele osób niepełnosprawnych uważa, że nie ma ograniczonej zdolności do wykonywania pracy. Prezentacja zakończyła się konkluzją, że zatrudniając osobę niepełnosprawną powinno się to czynić na podstawie jej kompetencji i doświadczenia (zatrudnianie na konkretne stanowisko) a nie w kategoriach niepełnosprawności.

Na zakończenie uczestnicy projektu mieli możliwość podzielenia się swoimi własnymi doświadczeniami z udziału w nim.
Konferencję zakończyła i podsumowała Elżbieta Głogowska, prezes Zarządu FAR.
W trakcie konferencji zostały zaprezentowane filmy stworzone w ramach projektu przez FAR, promujące zatrudnianie osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy i przedstawiające je jako doskonałych specjalistów w wybranych dziedzinach.
Info i fot.: PFRON, oprac. MaC

Data publikacji: 10.06.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również