180 tys. przypadków ospy wietrznej w 2019 r.

W 2019 r. zarejestrowano w Polsce 180,487 tys. przypadków ospy wietrznej – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W 2018 r. zanotowano ich 149,565 tys.

Ospę wietrzną wywołuje wirus ospy wietrznej i półpaśca. Jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych. Najczęstszym źródłem zakażenia jest bezpośredni kontakt z chorym i droga kropelkowa. Zakażenie szerzy się przez kontakt z przedmiotami zanieczyszczonymi wydzielinami z dróg oddechowych chorej osoby.

Do głównych objawów choroby należą: swędząca wysypka grudkowo-pęcherzykowa na tułowiu, twarzy, owłosionej skórze głowy, kończynach, błonach śluzowych, gorączka, złe samopoczucie, bóle głowy i mięśni, a także powiększenie węzłów chłonnych.

U kilku procent chorych mogą wystąpić groźne powikłania. Do najczęstszych należą zakażenia bakteryjne skóry, które może powodować powstanie szpecących blizn, objawy neurologiczne (zapalenie móżdżku, mózgu czy opon mózgowo-rdzeniowych) oraz ostra małopłytkowość.

Skutecznym i bezpiecznym sposobem profilaktyki jest szczepienie. Szczepionka zawiera żywy, ale osłabiony szczep wirusa.

GIS alarmuje, że część rodziców ulega niezdrowej modzie na organizowanie spotkań dla nieszczepionych dzieci, z udziałem dzieci chorych, aby celowo je zarazić. To nieprzewidywalne ryzyko dla dziecka – podkreśla sanepid, odradzając takie działanie.

Info: PAP – Nauka w Polsce

Katarzyna Lechowicz-Dyl, fot. pixabay.com

Data publikacji: 17.01.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również