69 tys. spraw wpłynęło w 2013 r. do rzecznika praw pacjenta

69 tys. spraw wpłynęło w 2013 r. do rzecznika praw pacjenta

Naruszenie praw do świadczeń zdrowotnych, do dokumentacji medycznej, do informacji oraz do poszanowania intymności i godności - to sprawy najczęściej zgłaszane do RPP. Jak wynika z informacji tego urzędu, w 2013 r. wpłynęło do niego ponad 69 tys. spraw.

12 czerwca w Sejmie rzeczniczka praw pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska przedstawiła sprawozdanie z działalności w 2013 r. Sejmowa komisja zdrowia rekomendowała przyjęcie informacji, jednak wniosek o odrzucenie jej zgłosił PiS; głosowanie odbędzie się na kolejnym posiedzeniu Sejmu.
Jak wynika z informacji, najczęściej stwierdzano naruszenie praw do świadczeń zdrowotnych, do dokumentacji medycznej, do informacji oraz do poszanowania intymności i godności.

Najwyższy procent naruszeń praw pacjenta dotyczył psychiatrii, medycyny rodzinnej oraz ginekologii i położnictwa. Więcej niż połowa podmiotów, które łamały prawa pacjenta, to szpitale.
Najwięcej przypadków łamania praw pacjenta stwierdzono w województwach mazowieckim i łódzkim, najrzadziej zaś notowano je w województwach opolskim, świętokrzyskim i zachodniopomorskim.

Pacjenci skarżyli się, że udzielono im świadczenia nieodpowiadające wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej albo go odmówiono. Alarmowali w sprawie nieprawidłowo prowadzonych list oczekujących, zmuszania do dopłacania do badań diagnostycznych czy udzielania świadczenia bez zachowania staranności. W przypadku pacjentów psychiatrycznych większość naruszeń praw dotyczyło procedur przyjmowania i wypisywania ze szpitala psychiatrycznego oraz standardu opieki w tych placówkach.
Pacjenci skarżyli się też na udzielanie świadczenia zdrowotnego przy innych osobach albo brak zgody, by była przy tym osoba bliska pacjentowi. Zdarzały się przypadki niestosownego zachowania personelu medycznego, naruszającego godność pacjenta.

Ze sprawozdania wynika, że najgorzej jest z przestrzeganiem praw pacjentów z chorobami psychicznymi. Dane rzecznika wskazują, że w stosunku do poprzednich lat jest więcej spraw, w których odmawia się im informacji, naruszana jest zasada przyjmowania do placówki w trybie nagłym, gdy przyjęcie odbywa się bez względu na zgodę pacjenta, omija się procedury przy stosowaniu przymusu bezpośredniego, izolacji.

Jak poinformowała Kozłowska, najczęściej wybieraną formą kontaktu z jej urzędem była ogólnopolska bezpłatna infolinia o numerze: 800 190 590. Podkreśliła, że dla pacjentów jest to bardzo ważna forma kontaktu. Infolinia działa poniedziałku do piątku w godz. 9.00–21.00.
Infolinia jest również narzędziem działań informacyjno-edukacyjnych rzecznika, pozwala na udzielanie szybkiej i skutecznej pomocy.

Część pacjentów wybierała kontakt osobisty; ta forma kontaktu – jak podkreślono w sprawozdaniu – jest szczególnie ważna w działalności prowadzonej przez rzeczników praw pacjenta szpitali psychiatrycznych, którzy w 2013 r. mieli kontakt osobisty z 15 tys. 889 interesantami. Jednocześnie do biura oraz do rzeczników praw pacjenta szpitali psychiatrycznych wpłynęło łącznie 16 tys. 108 pism inicjujących nowe sprawy lub stanowiących elementy już prowadzonych spraw..

Uzasadniając wniosek o odrzucenie sprawdzania, Tomasz Latos (PiS) mówił, że biorąc pod uwagę stan naszej służby zdrowia, interwencji rzecznika praw pacjenta jest zbyt mało. Zwrócił też uwagę, że z informacji wynika, że w 2013 r. wszczęto tylko 794 postępowania, czyli jedynie nieco powyżej 1 proc. wpływających spraw.

Wniosek o odrzucenie poprze również koło Ruch Palikota. SLD wstrzyma się od głosowania w tej sprawie. (PAP)

akw/ pz/

Data publikacji: 12.06.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również