Aby miały schronienie po stracie rodziców…

Po wielu latach starań rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną z Fundacji Malwa, w październiku zostanie uruchomiony w Warszawie ośrodek rehabilitacyjno-opiekuńczy dla ich dorosłych dzieci, które nigdy nie będą w pełni samodzielne.

Na razie z dwóch kondygnacji części mieszkalnej zostanie uruchomiona jedna. Ponadto w budynku na parterze znajdują się gabinety lekarskie i poradnie dla osób niepełnosprawnych, administracja, kuchnia, stołówka. W piwnicy są gabinety dla fizykoterapii i rehabilitacji oraz magazyny. Obiekt posiada też pokoje do czasowego pobytu osoby niepełnosprawnej w przypadku choroby rodziców.

Budowa ośrodka rehabilitacyjno-opiekuńczego na warszawskich Bielanach rozpoczęła się z końcem lat 90. Na otrzymanej od gminy Warszawa Bielany działce, rodzice dzieci z niepełnosprawnością za własne pieniądze i własnym staraniem wybudowali dom o powierzchni 541 m kw. Docelowo dziewięć niepełnosprawnych osób zamieszka w nim całodobowo, 11 będzie przebywać tylko w ciągu dnia. Na miejscu zatrudnienie znajdzie 10 członków personelu. Z odbywających się na miejscu zajęć w warsztatach terapii zajęciowej, oprócz domowników, będą mogły korzystać także osoby z zewnątrz.

Prezes Zarządu Fundacji Malwa Alina Sarnecka, podkreśla, że dom wybudowano aby osoby niepełnosprawne intelektualnie: miały gdzie mieszkać po stracie rodziców, mogły uzyskać poradę lekarza specjalisty, miały możliwość rehabilitacji, a przede wszystkim znalazły przyjazne schronienie.

Otwarcie ośrodka to jednak ciągłe starania o jego utrzymanie. Środki otrzymane od miasta wystarczą do końca roku. Fundacja utrzymuje się także z odpisów 1 proc. podatków, a rachunki za prąd i ogrzewanie rosną. Ale, jak zapowiedziała prezes Fundacji, „będziemy się starać utrzymać ten budynek mimo wszystko”.

Mimo poprawiającej się sytuacji osób z niepełnosprawnością intelektualną nadal jest dużo do zrobienia.

Fundacja planuje w przyszłości założyć także w tym miejscu dom pomocy Społecznej.

Zobacz galerię…

Oprac. tuk/, fot. Fundacja Malwa

Data publikacji: 25.09.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również