Akcelerator HealthCare Lab w odpowiedzi na wyzwania systemu opieki zdrowotnej

Wystartowała rekrutacja do międzynarodowego akceleratora dla startupów z obszaru digital health. To już druga edycja przedsięwzięcia organizowanego przez Roche w 16 krajach Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej. Akcelerator HealthCare Lab ma na celu połączenie, rozwój i pielęgnowanie międzynarodowej społeczności innowacji w celu sprostania palącym wyzwaniom systemu opieki zdrowotnej. Do przedsięwzięcia dołączyła EIT Health, największa w Europie sieć innowatorów w dziedzinie zdrowia. Program został stworzony przez światowego lidera farmaceutycznego i biotechnologicznego – Roche. Nabór trwa do 30 listopada.

Technologiczne startupy w obszarze opieki zdrowotnej z Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej mają wyjątkową okazję wzięcia udziału w 3-miesięcznym programie akceleracyjnym. W czasie programu będą mogły rozwijać swoje pomysły, zyskać dostęp do międzynarodowych mentorów, trenerów biznesu oraz potencjalnych klientów i inwestorów. Po zakończeniu programu najlepsze przedsięwzięcia będą miały szansę być zaproszone do wspólnego rozwoju biznesu z liderami branży.

HealthCare Lab zostało stworzone przez Roche Slovakia w 2020 roku i z powodzeniem wsparło 6 obiecujących startupów cyfrowej opieki zdrowotnej. HealthCare Lab ma nadzieję powtórzyć sukces pierwszej edycji i rozszerzyć międzynarodową społeczność innowatorów, badaczy, świadczeniodawców i organów regulacyjnych, aby szybciej wprowadzać na rynek innowacje w opiece zdrowotnej.

– Jako globalna, innowacyjna firma zajmująca się opieką zdrowotną, uznajemy naszą odpowiedzialność za przyczynianie się do ulepszania systemów opieki zdrowotnej i poprawy wyników leczenia pacjentów. Wierzymy, że aktywne partnerstwo z dynamicznie rozwijającymi się cyfrowymi startupami zdrowotnymi jest potrzebne, aby przyspieszyć dostarczanie innowacji, skutecznie poprawiających jakość życia pacjentów. Wraz z naszą siecią partnerów i ekspertów zapraszamy wszystkich uczestników, którzy są chętni do współtworzenia rozwiązań stawiających pacjentów w centrum opieki zdrowotnej – mówi Irma Veberic, dyrektor generalna Roche Polska.

HealthCare Lab – pacjent w centrum uwagi

Partnerzy i założyciele programu zidentyfikowali wspólne, strategiczne wyzwania w systemach opieki zdrowotnej w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowej. Zainteresowane startupy mogą wybrać jedną z trzech kategorii aplikowania, aby stać się częścią HealthCare Lab 2022:

  1. Pierwszym obszarem jest zarządzanie danymi w opiece zdrowotnej. Celem jest rozwiązanie problemu wciąż fragmentarycznych danych dotyczących opieki zdrowotnej i opracowanie rozwiązań cyfrowych ich gromadzenia z wielu źródeł oraz uzyskania wartościowych spostrzeżeń na potrzeby podejmowania decyzji w zakresie opieki zdrowotnej w oparciu o dowody.
  2. Jak możemy zapewnić precyzyjną i szybszą diagnozę chorób przewlekłych, aby osiągnąć lepsze wyniki zdrowotne? To pytanie drugiego wyzwania skierowanego na cyfrowe rozwiązania umożliwiające badania przesiewowe i wczesną diagnostykę.
  3. Trzecim obszarem, w którym oczekuje się nowych pomysłów, jest digital therapeutics (DTx) i rozwiązania pomagające w codziennym radzeniu sobie z chorobami przewlekłymi.

Organizatorzy chcą, aby akcelerator HealthCare Lab przyczynił się do znalezienia rozwiązań dla pacjentów i świadczeniodawców, aby efektywniej pomagać w spersonalizowany sposób.

Międzynarodowe partnerstwo 16 krajów

Aby wykorzystać rozległą sieć najlepszych w swojej klasie innowatorów w dziedzinie zdrowia i pomóc startupom w szybszym rozwoju, akcelerator HealthCare Lab połączył siły z EIT Health.

Jesteśmy podekscytowani współpracą z Roche przy programie HealthCare Lab, ponieważ mamy wspólny cel: chcemy przyczynić się do powstania zdrowszej Europy poprzez wspieranie wspaniałych umysłów i talentów z wschodzących regionów UE. Zachęcamy start-upy na wczesnym etapie rozwoju, z rozwiązaniami opartymi na technologii, do ubiegania się o ten trzymiesięczny program, który został zaprojektowany z myślą o przedsięwzięciach związanych z cyfrową opieką zdrowotną. To świetna okazja do weryfikacji pomysłów i uzyskania cennych informacji zwrotnych od ekspertów branżowych – mówi Tamas Bekasi, EIT Health InnoStars RIS Business Creation Manager.

Druga edycja HealthCare Lab obejmuje obecnie 16 krajów. Oprócz Polski program obejmuje także: Bułgarię, Chorwację, Czechy, Węgry, Rumunię, Serbię, Słowację, Słowenię, Turcję, Grecję, Włochy, Portugalię, Litwę, Łotwę i Estonię. Dzięki międzynarodowemu partnerstwu Roche i EIT Health ponad 30 ekspertów i mentorów będzie wspierać startupy na poziomie europejskim.

Jak wziąć udział w akceleratorze HealthCare Lab?

Rejestracje do HealthCare Lab są przyjmowane przez stronę www.healthcarelab.eu

Termin zgłaszania udziału mija 30 listopada 2021 r.

Do programu mogą się zgłosić firmy z Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej, które posiadają prototyp funkcjonalny rozwiązania i finansowanie do 5 mln EUR. Minimalna wielkość firmy to dwie osoby.

Podczas bootcampu selekcyjnego, który odbędzie się na początku grudnia, eksperci HealthCare Lab wybiorą 9 startupów, które wezmą udział w programie akceleracyjnym od stycznia 2022 roku.

W trakcie 3-miesięcznego programu wyselekcjonowane startupy zyskają możliwość rozwoju swoich projektów przy wsparciu ekspertów Roche, EIT Health oraz najlepszych mentorów biznesu w branży medycznej.  Program połączy warsztaty, mentoring i dedykowane sesje coachingowe, a także wydarzenia networkingowe i matchmakingowe. Healthcare Lab zakończy się Dniem Demo w kwietniu 2022 r. i wyborem zwycięzców w każdym wyzwaniu.

Więcej informacji o HealthCare Lab oraz formularz rejestracyjny dostępne są na stronie www.healthcarelab.eu.

pr/, fot. pixaby.com

Data publikacji: 06.11.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również