Akcja „Utrzymaj ostrość wzroku” rusza w Poznaniu

We wtorek, 10 maja br., w Poznaniu ruszyła akcja bezpłatnych specjalistycznych badań wzroku pod kątem zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD). Akcja "Utrzymaj ostrość wzroku" potrwa do 28 maja i obejmie pięć miast Polski.

Podczas pierwszej tury akcji przebadało się ponad 3,7 tys. osób. U ponad 700 wykryto AMD, która jest główną przyczyną ślepoty u osób powyżej 40 roku życia w krajach uprzemysłowionych.

Badania w Poznaniu potrwają do 12 maja. Odbywać się będą w specjalnie przystosowanym autobusie wyposażonym w urządzenia diagnostyczne. Podczas akcji pacjenci będą mogli poddać się badaniu przeprowadzanemu za pomocą specjalnego aparatu fotograficznego, który wykonuje seryjne zdjęcia dna oka.

Mobilny gabinet odwiedzi Poznań, Bydgoszcz, Łódź, Katowice i Kraków.

Eksperci ze Stowarzyszenia AMD szacują, że na to schorzenie cierpi – często o tym nie wiedząc – 1 mln Polaków.

Jak wyjaśniła na konferencji prasowej dr Ewa Czaplicka z Katedry i Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, choroba niszczy tzw. plamkę żółtą, centralną część siatkówki odpowiedzialną za ostre widzenie. Prowadzi to do spadku ostrości wzroku – zwłaszcza w centralnej części pola widzenia, gorszego rozróżniania barw oraz zniekształcenia obrazu.

Pierwotna przyczyna AMD jest nieznana. AMD występuje częściej u kobiet i jest genetycznie dziedziczone. Ryzyko AMD zwiększa m.in. palenie tytoniu i niewłaściwa dieta. Upośledzenia widzenia w AMD nie można cofnąć, można jednak zahamować lub spowolnić postępującą utratę widzenia.

Kampanię organizuje Stowarzyszenie Zwyrodnienia Plamki Związanego z Wiekiem, przy wsparciu firmy Bausch&Lomb.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również