Badacze z Oslo odkryli enzym, który zmniejsza odkładanie się tłuszczu w organizmie
- 21.02.2023
Enzym ten może się okazać przełomem w walce z otyłością i cukrzycą. Proteaza SENP2 odpowiada bowiem za metabolizm komórkowy i – upraszczając – ma wpływ na to, czy organizm magazynuje tłuszcz, czy go spala.
Przemiany energetyczne w komórkach decydują o nnaszym zdrowiu, ale wciąż jeszcze nie są na tyle dobrze poznane, abyśmy mogli regulować te procesy. Wiadomo na przykład, że enzym SENP2 odpowiada za spalanie kwasów tłuszczowych w komórkach myszy. Naukowcy z Uniwersytetu w Oslo jako pierwsi zbadali jego działanie w komórkach ludzkich. Jak informują w serwisie Forskning.no, liczą na to, że wiedza ta posłuży do leczenia otyłości i cukrzycy.
Skąd się bierze otyłość? Paliwem, które dostarcza komórkom energii, jest tłuszcz i glukoza. Energia, która nie zostanie natychmiast wykorzystana, zostaje zamieniona w tłuszcz i w tej postaci zmagazynowana w komórkach do czasu, aż będzie potrzebna. Jeśli gromadzimy więcej tłuszczu niż zużywamy, powstaje nadwaga. A ta z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób.
– Odkryliśmy, że enzym SENP2 zwiększa spalanie kwasów tłuszczowych zarówno w komórkach tłuszczowych, jak i w mięśniach. Dzięki temu organizm gromadzi mniej tłuszczu – mówi Solveig Krapf, jedna z autorek badania. I wyjaśnia, że enzym SENP2 oddziałuje na ważny dla procesu spalania receptor jądrowy – cząsteczkę, która pośredniczy w regulacji ekspresji genu.
Receptor, zwany PPAR, występuje w różnych wariantach w tkance tłuszczowej i mięśniowej.
Aktywność PPAR jest regulowana między innymi przez enzym z grupy SUMO, a grupę SUMO z kolei reguluje ponownie SENP2.
– To, czym się zajmuje SENP2, to uwalnianie PPAR z zapaśniczego uścisku SUMO – obrazowo tłumaczy Solveig Krapf. – Wtedy PPAR może być bardziej aktywny, a przemiana energii bardziej intensywna.
Wydaje się zatem, że będzie można wykorzystać SENP2 w walce z otyłością. Jednak, jak podkreśla Solveig Krapf, do stworzenia na tej bazie leku na otyłość jeszcze daleka droga.
– Możemy sobie jednak wyobrazić, że kiedyś w przyszłości powstaną leki celowane w SENP2, być może właśnie w komórkach mięśniowych lub tłuszczowych, które będą mogły przyspieszyć zachodzący w nich metabolizm. (PAP Life)
agf/ moc/, fot. freepik.com
Data publikacji: 21.02.2023 r.