Brak witaminy D i zanieczyszczenie powietrza sprzyjają demencji

Brak witaminy D i zanieczyszczenie powietrza sprzyjają demencji

 Zanieczyszczenie powietrza, niedobór witaminy D, a być może również linie energetyczne mogą sprzyjać demencji – informuje pismo "Geriatrics".

Wiele osób obawia się demencji bardziej niż nowotworów. Jej przyczyny nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Geny wydają się odpowiadać za około 30 proc. ryzyka, czynniki takie jak masa ciała, aktywność fizyczna i stan układu krążenia – za około 20 proc. Ale od czego jeszcze zależy występowanie demencji?

Zdaniem Toma Russa z University of Edinburgh dużą rolę odgrywa środowisko, w którym żyjemy. Analizując 60 wcześniejszych prac, zespół Russa znalazł wiele danych świadczących o związku zanieczyszczenia powietrza z demencją. Ryzyko podnosiły zarówno cząstki stałe, jak i tlenki azotu, ozon oraz tlenek węgla (czad).
Wyraźny był również związek demencji z niedoborem witaminy D, natomiast mniej jednoznaczny – w przypadku biernego palenia czy narażenia na kontakt z pestycydami.

Bardziej zaskakująca okazała się widoczna, choć niezbyt wysoka zależność pomiędzy demencją a zamieszkiwaniem w pobliżu linii energetycznych. Nie wiadomo na razie, jaki mógłby być mechanizm wpływu linii energetycznych na mózg.

Russ zaznacza, że wyniki badań wymagają jeszcze potwierdzenia (choć małe są szanse, żeby zanieczyszczone powietrze okazało się dobroczynne pod jakimkolwiek względem). Na razie eksperci zalecają osobom pragnącym zmniejszyć ryzyko demencji zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną i niepalenie. (PAP)

pmw/ mrt/

Data publikacji: 17.10.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również