Centrum Onkologii w Warszawie czeka rewitalizacja i rozbudowa; podpisano umowę

Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie czeka rewitalizacja i rozbudowa. Minister zdrowia Łukasz Szumowski i dyrektor placówki prof. Jan Walewski podpisali 24 września umowę w tej sprawie.

Program, który zakłada kompleksową rewitalizację i rozbudowę istniejącej infrastruktury Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, rząd przyjął 10 września. Ma on być realizowany w latach 2019-2024. Jego wartość to 872 mln zł, z czego prawie 740 mln zł będzie pochodzić z funduszy Ministerstwa Zdrowia.

Inwestycja ma umożliwić: wymianę wyeksploatowanej infrastruktury i stworzenie nowej – m.in. przez budowę i wyposażenie nowego budynku klinicznego, a także remont starego; połączenie działalności szpitala przez konsolidację dwóch kompleksów – przy ul. Wawelskiej i ul. Roentgena w Warszawie; zwiększenie dostępności, jakości i kompleksowości świadczeń dla pacjentów onkologicznych oraz rozszerzenie działalności dotyczącej profilaktyki nowotworów i edukacji społeczeństwa, jeśli chodzi o czynniki ryzyka chorób nowotworowych. Inwestycja ma ponadto umożliwić rozszerzenie zakresu opieki nad pacjentami chorymi przewlekle w celu utrzymania jakości ich życia i pełnionych funkcji społecznych, rodzinnych czy zawodowych; wzrost liczby i poszerzenie zakresu świadczeń onkologicznych, a także wprowadzenie innowacyjnych terapii, nowych metod opieki oraz technologii medycznych.

Obecny na uroczystości podpisania umowy premier Mateusz Morawiecki dziękował pracownikom Centrum za to, że „pięknie starają się pomagać ludziom”. – Jestem przekonany, że to Centrum Onkologii, ten Instytut, będzie ważnym kamieniem milowym na drodze do poprawy stanu zdrowia Polaków – powiedział Morawiecki.

Minister zdrowia akcentował, że nowotwory są jedną z głównych chorób, na które umierają Polacy, dlatego wdrażane są rozmaite rozwiązania, po to, by poprawiać jakość leczenia. Szef resortu zdrowia wskazał, że Centrum to największy szpital onkologiczny z największymi kompetencjami i potencjałem, który „do tej pory dusił się w starych, za małych murach”. Podkreślał, że dzięki inwestycji pacjenci nie tylko będą świetnie leczeni, lecz poprawi się też komfort ich leczenia. – Myślę, że dzięki tej inwestycji, dzięki tym kilkuset milionom złotych (…) to Centrum będzie takim centrum, jak światowe centra leczenia raka – stwierdził.

Dyrektor Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie prof. Jan Walewski mówił, że gdyby nie decyzja rządu o rewitalizacji i rozbudowie Centrum placówka musiałaby wygaszać działalność. Tymczasem, dzięki inwestycji ma szanse być nowoczesnym i przyjaznym pacjentom ośrodkiem udzielającym kompleksowych świadczeń onkologicznych – od profilaktyki przez diagnostykę aż do leczenia i rehabilitacji.

Centrum Onkologii jest największym szpitalem onkologicznym w Polsce, w którym corocznie hospitalizuje się ponad 80 tys. pacjentów i udziela ponad 370 tys. porad ambulatoryjnych.

W ubiegłym tygodniu w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zamieszczono informacje o planowanej innej reorganizacji Centrum – polegającej m.in. na zmianie jego nazwy na Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie i nadaniu jednostce statusu państwowego instytutu badawczego. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl, fot. Adam Guz / KPRM

Data publikacji: 25.09.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również