Demencja i choroby kardiometaboliczne mogą mieć wspólne podłoże genetyczne
- 23.01.2023
Choroby kardiometaboliczne w dużym stopniu zwiększają ryzyko rozwoju demencji. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez szwedzkich naukowców z Instytutu Karolinska wśród bliźniąt wynika, że te same geny mogą leżeć u podstaw obu chorób – informuje „European Heart Journal”.
W badaniach wzięło udział ponad 17 tys. osób po 60 roku życia, które nie miały w momencie rejestracji zaburzeń poznawczych. Stan zdrowia bliźniąt monitorowany był przez blisko 18 lat, co pozwoliło odnotować, u kogo rozwinęła się demencja.
– Współwystępowanie kilku chorób kardiometabolicznych miało związek z ponad dwukrotnym wzrostem ryzyka otępienia naczyniopochodnego i 50-procentowym wzrostem ryzyka rozwoju choroby Alzheimera – mówi autorka badań dr Abigail Dove.
Każda choroba kardiometaboliczna przekładała się na: zwiększenie ryzyka różnych rodzajów demencji o 42 proc., ryzyka otępienia naczyniopochodnego – o 64 proc., a choroby Alzheimera – o 26 proc.
Ryzyko rozwoju demencji było wyraźnie wyższe w przypadku osób, u których choroby kardiometaboliczne zdiagnozowane zostały w średnim wieku niż u osób, u których choroby te wykryto w późniejszym wieku.
W przypadku bliźniąt dwujajowych, które mają 50 proc. tych samych genów, demencja rozwijała się częściej u osoby, która miała zdiagnozowane choroby kardiometaboliczne. W przypadku bliźniąt jednojajowych, będących genetycznymi kopiami, ryzyko demencji u obu osób było podobne bez względu na status kardiometaboliczny.
Do chorób kardiomatabolicznych zaliczają się m.in. choroby układu sercowo-naczyniowego, udar, cukrzyca, insulinooporność czy niealkoholowe stłuszczenie wątroby.
– Wyniki naszych badań sugerują, że choroby kardiometaboliczne i demencja mogą być skutkiem działania tych samych czynników genetycznych. Wskazują też na potrzebę regularnego monitorowania osób z tymi schorzeniami w celu obniżenia ryzyka rozwoju otępienia – podsumowuje dr Dove. (PAP)
koc/ zan/, fot. pixabay.com
Data publikacji: 23.01.2023 r.