Forum znajduje się na stronie www.wczesnewspomaganie.firr.pl, która stanowi bazę wiedzy o możliwościach rehabilitacji dzieci. Skierowane jest głównie do mieszkańców Krakowa, w szczególności rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci potrzebujących dodatkowego wsparcia. Działania Fundacji są konsekwencją diagnozy, którą wykonała w województwie małopolskim, a z której jasno wynika, że poziom realizacji obowiązku świadczenia usług związanych ze wczesnym wspomaganiem bardzo kuleje.
– Strona świetnie funkcjonuje już od 3 lat. Odwiedzają ją nie tylko rodzice, ale i osoby
zawodowo zainteresowane problematyką dzieci niepełnosprawnych. Często kontaktują się z nami rodzice, którzy chcą wyżalić się na bezduszność urzędników, brak zrozumienia wśród otoczenia, czy brak akceptacji niepełnosprawności ich dziecka wśród najbliższej rodziny. Ze wszystkich informacji zbieranych na przestrzeni ostatnich lat wyciągnęliśmy wniosek, iż brakuje miejsca, gdzie rodzice mogliby wymieniać się swoimi doświadczeniami, informacjami lub zaczerpnąć opinii specjalistów – mówi Agata Szal koordynatorka projektu.
Na forum rodzice i opiekunowie dzieci mogą dyskutować na temat miejsc i sposobów uzyskania pomocy w Krakowie. Osoby już rehabilitujący swoje dzieci mogą radzić
rodzicom, którzy dopiero zaczynają się starać o zajęcia wczesnego wspomagania, jak przebrnąć przez początkowe etapy uzyskania opinii z poradni psychologiczno –
pedagogicznej. Na forum można podzielić się swoimi troskami i obawami z rodzicami znajdującymi się w podobnej sytuacji. W specjalnym dziale znajdują się artykuły na tematy dotyczące opieki i rehabilitacji dzieci, a w zakładkach tematycznych eksperci odpowiadają na pytania rodziców z zakresu prawa, psychologii i rehabilitacji. Forum jest dedykowane nie tylko rodzicom, którzy już rehabilitują swoje dzieci ale przede wszystkim tym, którzy zmagają się z zaakceptowaniem niepełnosprawności swojego dziecka.
– Proces zdobywania umiejętności psychicznego i życiowego radzenia sobie z problemami dziecka z ograniczeniami rozwojowymi składa się z 4 etapów: fazy szoku, fazy rozpaczy, fazy pozornego przystosowania oraz fazy konstruktywnego przystosowania się. Istotne jest to, że rodzice, którzy osiągną etap ostatni, mogą poradzić sobie z opuszczeniem kręgu przeżyć paraliżujących ich funkcjonowanie. Dopiero wówczas będą w stanie naprawdę pomóc swojemu dziecku. Korzystając z opinii i uwag innych rodziców, posiadających dzieci z podobną niepełnosprawnością, rodzice mają szansę, by wcześniej dojść do ostatniego etapu. Dzięki temu ich dzieci będą miały szanse na szybsze rozpoczęcie rehabilitacji. Jednocześnie daje to możliwość ich optymalnego rozwoju. Warto pamiętać, że każdy z nas ma coś, co pomaga mu w życiu, a czym mógłby podzielić się z innymi – mówi psycholog Milena Maryon-Nowak, która będzie odpowiadać na pytania forumowiczów.
Oprócz prowadzenia forum Fundacja wyda cykl poradników, napisanych przez ekspertów, dotyczących najbardziej istotnych spraw, z punktu widzenia niepełnosprawnego dziecka i jego opiekunów. Publikacje zostaną przesłane do organizacji będących w bezpośrednim kontakcie z dziećmi lub ich opiekunami. Otrzymają je również zainteresowani rodzice.
Info:FIRR