Fundacja „Keja” zaprasza na Ogólnopolskie Regaty bez Barier

Termin realizacji imprezy:
Etap I: 10.05.2012 r. - 17.05.2012 r.
Przyjazd do Iławy 10.05.2012 r. (czwartek) mile widziany do godziny 14.00.
Wyjazd z Krynicy Morskiej 17.05.2012 r. (czwartek). Po obiedzie ok. godz. 15.00.
Etap II: 17.05.2012 r. - 24.05.2012 r.
Przyjazd do Krynicy Morskiej 17.05.2012 r. (czwartek) mile widziany do godz. 14.00.
Wyjazd z Iławy 24.05.2012 r. (czwartek) po obiedzie ok. godz. 15.00

Trasa:
Etap I: Iława – Jezioro Jeziorak – kanał Elbląski – Zalew Wiślany – Frombork – Krynica Morska.
Etap II: Krynica Morska – Frombork – Zalew Wiślany – Kanał Elbląski – Jezioro Jeziorak – Iława

Opis trasy:
Trasa rejsu będzie przebiegała po wodach śródlądowych Pojezierza Ostródzko-Iławskiego oraz kanałem Ostródzko-Elbląskim na wody morskie Zalewu Wiślanego. Uczestnicy będą mieli możliwość poznania najciekawszych miejsc szlaku, w tym żeglugi jachtem zarówno po wodzie jak i lądzie zdobywając doświadczenie w przeprawianiu się zabytkowymi pochylniami znajdującymi się na najdłuższym w Europie i jedynym tak ciekawym technicznie szlakiem wodnym na świecie. Pojezierze Iławsko-Ostródzkie – to idealne miejsce wypoczynku dla tych, którzy ponad wszystko cenią sobie osobisty kontakt z nieskażoną i czystą przyrodą oraz pragną doznać aktywności sportowo-żeglarskiej. Tutaj można odbyć jedyną w swoim rodzaju podróż wodną unikalnym w Europie i w skali światowej Kanałem Ostródzko-Elbląskim, łączącym szlak wodny Jeziora Jeziorak z Morzem Bałtyckim. Szlak rozpoczyna się w Iławie i biegnie przez kanał Iławsko-Ostródzki, pięć pochylni do Elbląga. Pochylnie służą do pokonania niemal 100-metrowej różnicy poziomów wód między Jeziorem Jeziorak a Jeziorem Drużno. Kanał posiada również swoje lokalne odgałęzienia.
Idea budowy unikatowego w skali światowej kanału łączącego nisko położone Jezioro Drużno z wysoczyznowym obszarem Pojezierza Iławskiego sięga początków XIX wieku. W 1825 roku niemiecki inżynier Georg Jacob Steenke przedstawił pierwszy realny projekt tej budowli hydrotechnicznej. Do realizacji przystąpiono w roku 1848. Jezioro Drużno (0,3 m n.p.m.) i Jezioro Piniewskie (99,5 m n.p.m.) połączono systemem czterech pochylni i pięciu drewnianych śluz. Różnicę wysokości (blisko 100 m) i odległości (łącznie 21,5 km) pomiędzy tymi jeziorami jachty pokonają na drezynach po specjalnie skonstruowanych szynach. Trasę uruchomiono w 1860 roku. W latach 1874-1881 w miejsce drewnianych śluz zbudowano piątą pochylnię Całuny Nowe. Obecnie Kanał, poprzez niezwykle ciekawe pochylnie oraz liczne i piękne jeziora, łączy Iławę z Elblągiem, a długość tej trasy wynosi 127,5 km

Warunki ogólne:
Regaty długodystansowe, rejsy i zakwaterowanie na jachtach kabinowych typu Janmor 25, Antila 24, Antila 27, Solina 800 lub inne o podobnym standardzie. Wszystkie jachty posiadają instalację elektryczną, silniki zaburtowe, instalację gazową z kuchenką – w pełni wyposażony kambuz, instalację wodną, roler foka oraz lazy jacki. Jachty posiadają aktualny przegląd techniczny oraz wymagane środki ratunkowe. Wszyscy uczestnicy projektu będą objęci ubezpieczeniem NW.

Regaty długodystansowe oraz warsztaty żeglarskie poprowadzi wykwalifikowana kadra sędziów, sterników i instruktorów żeglarstwa.
Jachty będą prowadzone przez doświadczoną kadrę posiadającą uprawnienia do ich prowadzenia na śródlądziu i morzu oraz posiadającą uprawnienia kierowników i przygotowanie merytoryczne, a także pedagogiczne do przeprowadzenia zawodów regatowych, szkoleń i warsztatów.

Uczestnicy będą rywalizowali podzieleni na załogi 5-7 osobowe. Każda załoga będzie miała 1 wykwalifikowanego sternika, pod opieką którego będzie uczestniczyła w regatach. Każda załoga wspólnie będzie przyrządzała posiłki (śniadania i kolacje ), każdy jacht posiada segment kuchenny.

Obiady będą serwowane w restauracjach na trasie rejsów: Iława, Miłomłyn, Wilamowo, Elbląg, Frombork, Nowa Pasłęka, Kąty Rybackie, Krynica Morska.

Załoga będzie dzieliła pomiędzy siebie obowiązki, które będzie wykonywała zmianowo (wachty) przy pomocy i pod opieką sternika jachtu.

W ciągu dnia odpowiednio do planu trasy rejsu, pogody uczestnicy będą rywalizowali w zawodach. Uczestnicy imprezy żeglarskiej będą pełnoprawnymi członkami załogi i będą wykonywali wszystkie zajęcia żeglarskie, jak taklowanie łodzi, klarowanie jachtów, samodzielne sterowanie przy pomocy nawigatorów GPS.

Noclegi na jachtach, będą na cichych leśnych bindugach, w przystaniach, portach zgodnie z trasą regat. Miejsca postoju na nocleg wyposażone są w pełne zaplecze sanitarne (WC i prysznice).

Realizacja zawodów regatowych będzie odbywała się w klasie jachtów kabinowych. Regaty będą podzielone na 6 wyścigów w każdym etapie. Podczas rywalizacji regatowej pomiędzy jachtami będzie obowiązywał regulamin regat. Zawody regatowe odbywać się będą przy uwzględnieniu warunków pogodowych, jakie będą aktualnie panowały. Do odbycia zawodów regatowych, podzielonych na wyścigi proponowane akweny to: Jezioro Ilińskie, Jezioro Drużno, Jezioro Ruda Woda, Jezioro Jeziorak, Zalew Wiślany.

Podczas Ogólnopolskich Regat bez Barier będą prowadzone warsztaty żeglarskie zgodnie z opracowanym zakresem tematycznym, dostępnym na witrynie internetowej realizatora projektu.

UWAGA!
Projekt Ogólnopolskie Regaty bez Barier zakłada aktywny udział w wyścigach regatowych, żeglowaniu i prowadzeniu jachtu oraz we wszystkich pracach na jachcie wszystkich uczestników, którzy będą stanowili załogę jachtów i wypełniali obowiązki wacht (pokładowej i kambuzowej).

Uczestnicy projektu będą zakwaterowani na jachtach, które zostaną odpowiednio zaprowiantowane przez organizatora. Organizator zapewnia napoje ciepłe (herbata i kawa), natomiast uczestnicy na trasie rejsu sami powinni zaopatrywać się w zimne napoje.

Udział w projekcie dla wszystkich uczestników jest bezpłatny. W przypadkach uzasadnionych jest możliwość uczestnictwa przewodnika/opiekuna. Udział przewodnika/opiekuna jest również bezpłatny.

Wszyscy uczestnicy projektu pokrywają koszty dojazdu:

Dane koordynatora projektu (lub osoby, z którą należy kontaktować się w sprawie udziału w projekcie):
1. Koordynator projektu: Sylwia Magdalena Skuza
Telefon: + 48 601141641
E-mail : sylwia@fundacjakeja.org.pl
2. Asystent koordynatora projektu: Arkadiusz Kwieciński
Telefon: +48 662495933
E-mail : arkadiusz@fundacjakeja.org.pl

Szczegółowe informacje oraz wymagania i niezbędne dokumenty dla kandydatów do udziału w projekcie znajdują się na witrynie internetowej organizatora pod adresem www.fundacjakeja.org.pl w zakładce Ogólnopolskie Regaty bez Barier.
Całą dokumentację dotyczącą rekrutacji prosimy przesyłać drogą elektroniczną na adres: rekrutacja@fundacjakeja.org.pl .

Projekt jest współfinansowany ze środków PFRON.

 

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również