Gliwicki szpital rozpoczął wszczepianie endoprotez chorym onkologicznie

Endoprotezę stawu biodrowego w miejsce zniszczonego przez nowotwór wszczepili lekarze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach pacjentce leczonej onkologicznie. Operacja ma przywrócić kobiecie sprawność.

Choroba nowotworowa może wiązać się z przerzutami do kości, które powodują przewlekły ból i złamania patologiczne.

– U pani Agnieszki pojawiła się sytuacja, której chcieliśmy zaradzić, przywracając jednocześnie sprawność i możliwość lepszego poruszania się – wyjaśnił ordynator oddziału ortopedii w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach dr Andrzej Baryluk.

Lekarze usunęli zmieniony chorobowo obszar i wszczepili sztuczny element przejmujący funkcję uszkodzonej struktury.

– Dzięki temu eliminujemy przerzut do kości, który pojawił się u pani Agnieszki i robimy wszystko, co tylko możliwe, aby mogła odzyskać sprawność – dodał dr Baryluk.

W czasie operacji – pierwszej takiej w gliwickim szpitalu – miejscowych lekarzy wspierał prof. Daniel Kotrych z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, który zwrócił uwagę na ogromne znaczenie podobnych zabiegów dla ratowania sprawności pacjentów onkologicznych.

– Celem leczenia jest usunięcie guza przerzutowego z kości udowej, co pozwala na lepszą kontrolę leczenia onkologicznego i zwiększa szanse na dłuższe życie. Kolejnym celem staje się przywrócenie funkcji operowanej kończyny poprzez rekonstrukcję ubytku kości, powstałego po usunięciu nowotworu. Najnowocześniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie endoprotez onkologicznych. Pacjentka będzie pionizowana już następnego dnia po operacji, a po prawidłowym wygojeniu się rany pooperacyjnej będzie mogła bez przeszkód kontynuować leczenie onkologiczne. Liczymy zatem na powrót do aktywności ruchowej – podkreślił prof. Daniel Kotrych.

– Chcę powiedzieć wszystkim, którzy walczą z rakiem, żeby się nie poddawali. Ja walczę kilkanaście lat i wierzę, że będzie dobrze – powiedziała po operacji pani Agnieszka Fronczak. (PAP)

Anna Gumułka, fot. pixabay.com

Data publikacji: 09.01.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również