Górnośląskie Centrum Rehabilitacji „Repty” obchodzi 60-lecie
- 14.10.2021
Górnośląskie Centrum Rehabilitacji „Repty” w Tarnowskich Górach (GCR) – jeden z najbardziej renomowanych tego typu ośrodków w kraju – obchodzi 60-lecie powstania. Przez minione dekady pomoc w tej placówce otrzymały setki tysięcy pacjentów.
GCR „Repty” im. gen. Jerzego Ziętka realizuje poszpitalną rehabilitację leczniczą w schorzeniach kardiologicznych, neurologicznych i urazowo-ortopedycznych. Podczas pandemii pomaga też chorym na COVID-19.
Podczas czwartkowej rocznicowej uroczystości, w której poza kadrą ośrodka brali udział m.in. przedstawiciele uczelni wyższych i władz, zasłużeni pracownicy odebrali odznaczenia państwowe. W imieniu prezydenta Andrzej Dudy wręczył je wicewojewoda Jan Chrząszcz. Na finał wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Dyrektor GCR Norbert Komar przypomniał, że tarnogórska placówka, która powstawała z myślą o osobach, które ulegały wypadkom, wyróżniała się tym, że nie tylko rehabilitowała pacjentów, ale też pomagała zdobywać im nowe zawody, jeśli nie byli w stanie kontynuować pracy w poprzednim.
Komar zaznaczył, że przyszło mu kierować GCR w trudnym okresie pandemii koronawirusa. W tym czasie przez ośrodek przewinęło się ponad 500 pacjentów z COVID-19. „Repty”, jako pierwszy ośrodek w Polsce były gotowe do realizacji ogłoszonego przez ministra zdrowia programu rehabilitacji pocovidowej. Jest ona prowadzona ambulatoryjnie, na oddziale oraz w domach pacjentów. Przygotowano 40 miejsc dla pacjentów skierowanych na rehabilitację po przebytej chorobie COVID-19.
Za gotowość i pomoc pacjentom zakażonym koronawirusem – także z innych szpitali – dziękowała kadrze GCR Izabela Domogała z zarządu województwa śląskiego. „Dla mnie ośrodek w Reptach to ikona, to jest nasza marka (…), która znana jest nie tylko w naszym regionie, ale przede wszystkim w całym kraju” – powiedziała.
Jubileuszowi towarzyszy dwudniowa międzynarodowa konferencja naukowo-szkoleniowa pt. „Perspektywy rehabilitacji kompleksowej” i warsztaty prowadzone przez najlepszych specjalistów w dziedzinie rehabilitacji. Wykłady wygłosi ponad 30 prelegentów z kraju i zagranicy. Są wśród nich m.in. prof. Geert Verheyden – kierownik badań rehabilitacji udarowej z Uniwersytetu Leuven w Belgii, były ekspert Światowej Organizacji Zdrowia, a także konsultant krajowy w dziedzinie rehabilitacji medycznej, członek Krajowej Rady Onkologii przy Ministrze Zdrowia prof. Piotr Majcher oraz dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego prof. Robert Gałązkowski.
Ze względu na rosnącą liczbę zakażeń, wykłady odbędą się w formule on-line. Wezmą w nich udział zainteresowani z całej Polski. W trybie stacjonarnym odbędą się natomiast warsztaty dla lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów.
Na uroczystości 60-lecia Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji „Repty” zaproszono także przedstawicieli Fundacji Księcia Donnersmarcka, która współpracuje z tarnogórską placówką już od 10 lat. Dzięki tej współpracy udało się przenieść na polski grunt stosowane w Berlinie metody rehabilitacji neurologicznej. Pacjenci po uszkodzeniu ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego wracają do sprawności pod okiem terapeutów w Pracowni Życia Codziennego. Składają się na nią kuchnia i łazienka, gdzie chorzy na nowo uczą się poruszania po mieszkaniu i przygotowywania posiłków. (Rocznie przez Pracownię Życia Codziennego przewija się 2 tys. pacjentów).
Wśród honorowych patronów konferencji znaleźli się m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski i wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Górnośląskie Centrum Rehabilitacji „Repty” jest placówką, której organem założycielskim jest samorząd województwa śląskiego. Rocznie leczy ponad 6 tys. pacjentów w trybie stacjonarnym. Prowadzona jest tu rehabilitacja kardiologiczna, ogólnoustrojowa, pooperacyjna, neurologiczna i, od kilku miesięcy, pocovidowa.(PAP)
Krzysztof Konopka, fot. www.repty.pl
Data publikacji: 14.10.2021 r.