III Podkarpacki Festiwal Rekreacji i Zabawy – Pożegnanie Lata w Iwoniczu Zdroju
- 05.09.2008
III Podkarpacki Festiwal Rekreacji i Zabawy – Pożegnanie Lata w Iwoniczu Zdroju
Uwaga i zainteresowanie społeczności Iwonicza i okolic w dniach 30-31 sierpnia skupiła się na III Podkarpackim Festiwalu Rekreacji i Zabawy - Pożegnanie Lata. Pomysłodawcą i inicjatorem tej akcji od trzech lat jest dyrektor Domu Pomocy Społecznej Zakonu Bonifratrów, br. Eugeniusz Kret.
Sam pomysł Festiwalu zrodził się z potrzeby spotkania się społeczności bonifraterskiego Domu z przyjaciółmi, współpracownikami, sąsiadami, darczyńcami. Wśród zaproszonych gości byli obecni również przedstawiciele domów pomocy społecznej, środowiskowych domów samopomocy oraz warsztatów terapii zajęciowej z województwa podkarpackiego. Przesłaniem tych corocznych już spotkań jest rozwijanie idei integracji, wskazywanie na wciąż nowe obszary aktywności i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, dzielenie się z innymi swoim potencjałem, a przede wszystkim promowanie osób niepełnosprawnych poprzez różne formy artystyczne.
Swoją obecnością Festiwal wzmocnili przedstawiciele władz państwowych i lokalnych: Stanisław Zając i Stanisław Piotrowicz – senatorowie, Piotr Babinetz – poseł, Mieczysław Janowski – poseł do Parlamentu Europejskiego, Tadeusz Majchrowicz -przewodniczacy Solidarności, Mariola Zajdel-Ostrowska – dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie, Maciej Szymański – dyrektor Oddziału PFRON w Rzeszowie, Dariusz Tracz – dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, Paulina Kloc – asystent wojewody podkarpackiego, Jan Juszczak i Andrzej Guzik – starostowie powiatu krośnieńskiego, Agnieszka Zygarowicz – dyrektor PCPR w Krośnie, Paweł Pernal i Wiesław Polek – burmistrzowie Iwonicza Zdroju.
Pierwszy dzień Festiwalu rozpoczęła uroczysta msza św., której przewodniczył i słowo Boże wygłosił J.E. ks. bp Marian Rojek. Po nabożeństwie odbył się wspaniały koncert „Santo, Subito Santo” w wykonaniu Krzysztofa Cwynara i Studia Integracji z Łodzi. Artyści dzielili się z nami swoją afirmacją życia i człowieka ze wszystkimi jego ułomnościami.
Po uroczystym otwarciu spotkania swoje talenty na scenie oraz w warsztatach teatralnych zaprezentowali niepełnosprawni artyści. Młodzi wykonawcy zarażali nas swoim entuzjazmem, pasją, dzielili się z nami tym, co posiadają najcenniejszego. Tego dnia koncertem wieczoru był występ Violi Brzezińskiej z zespołem. Ten festiwalowy dzień zaskakiwał wieloma atrakcjami, konkursami, niespodziankami wygranymi w loterii fantowej, zabawami ruchowymi, hipoterapią. Uwieńczeniem dnia był pokaz sztucznych ogni oraz wspaniała zabawa na iwonickim deptaku.
W drugim dniu towarzyszyliśmy niepełnosprawnym artystom w zmaganiach konkursowych. W tej zabawie nie było przegranych, była radość i duma z własnych osiągnięć oraz wzruszenia publiczności. Niezwykle gorących i żywych emocji dostarczyła „Parada Harleyowców”. Zdjęciom, oglądaniem motorów oraz rozmowom z motocyklistami nie było końca. Na zakończenie Festiwalu wysłuchaliśmy wspaniałego koncertu Marka Bałaty i zespołu HolyNoiz z radosną muzyką gospel. Wspólnie odśpiewany został hymn „Miłość taka jest” będący pożegnaniem, a równocześnie zapowiedzią spotkania za rok.
Dlaczego Festiwal? Dlatego że potrzebujemy siebie nawzajem, pełnosprawni i niepełnosprawni. Dzięki sobie odkrywamy siebie, zdobywamy siły aby wspólnie iść naprzód.
Organizatorzy