Inkluzywny festiwal muzyczny otwarty dla wszystkich. To szansa na doświadczenie dobrych relacji

Spotkania z Piosenką - Akademia Artystyczna

Tegoroczne 24. Spotkania z Piosenką Nieprzetartego Szlaku wypełnią różnorodne występy artystów amatorów i profesjonalistów. Dwudniowy festiwal muzyczny będzie okazją do wspólnego muzykowania, śpiewania i spontanicznej twórczości. Organizatorzy zapraszają do zadbania o relacje oraz doświadczania bycia razem.

Fundacja Nieprzetartego Szlaku wraz z Teatrem Muzycznym w Lublinie zapraszają w dniach 22-23 listopada 2021r. na godzinę 10.00 na muzyczne spotkania artystów z niepełnosprawnościami, czyli na 24. Spotkania z Piosenką Nieprzetartego Szlaku Marzenia/Relacje. Festiwal stanowi integralną część całorocznego cyklu imprez artystycznych organizowanych w ramach Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku. Spotkania z Piosenką po raz pierwszy odbędą się na profesjonalnej scenie Teatru Muzycznego w Lublinie.

Tegoroczne Spotkania z Piosenką cechuje ogromna różnorodność, zarówno samych Artystów, jak i prezentowanego repertuaru – gatunkowo i instrumentalnie. Będzie można oglądać występy tych najmłodszych, jak i tych najstarszych; posłuchać utworów znanych i popularnych, ludowych oraz religijnych, jak i piosenek autorskich. W programie zobaczymy między innymi etiudę muzyczno-taneczną zespołu „Perły Życia” z Kodnia, występ bębniarski „Bębnoludów” z Janowicy oraz występy artystów, którzy od kilkunastu lat, jak Łukasz Lisek czy Akademia Artystyczna towarzyszą Spotkaniom z Piosenką. Na scenie Teatru Muzycznego wystąpi 14 solistów, jeden duet oraz 8 zespołów z Lublina, Wrocławia, Opoczna, Radomia, Sanoka, Annopola, Biłgoraja.

– W tym roku mamy wśród artystów kilku debiutantów. Jedną z nich jest Małgorzata Pietralska z Radomia, która sama przyznaje, że „jej marzeniem jest wystąpić na naszym festiwalu”, a dodatkowo zaprezentuje autorskie piosenki. Zadebiutują także dwie grupy z Biłgoraja – przedszkolaki oraz kombatanci. I na pewno dostarczą widzom wielu wzruszeń – mówi Agnieszka Wojnarowska-Śmietana z Fundacji Nieprzetartego Szlaku.

W poniedziałek organizatorzy zapraszają na koncert Łukasza Jemioły – wokalisty, gitarzysty, kompozytora, który został ambasadorem Spotkań z Piosenką Nieprzetartego Szlaku. Pierwszy dzień Spotkań będzie w całości tłumaczony na Polski Język Migowy przez Magdalenę Gach.
Popołudniu dla uczestników Festiwalu organizatorzy planują warsztaty wokalne z Małgorzatą Papiewską, artystką chóru, pianistką od lat związaną zawodowo z Teatrem Muzycznym w Lublinie oraz Chórem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jan Pawła II oraz warsztaty z ruchu scenicznego z Anną Gawędą-Szternal, tancerką, aktorką, która prowadzi własne Studio Artystyczne w Krakowie oraz związana jest ze Studium Terapii przez Sztukę Inki Dowlasz i Teatrem Muzycznym w Lublinie. Dla instruktorów organizatorzy przygotowują warsztaty z Łukaszem Jemiołą. Warsztat „Songwriting” będzie przestrzenią do stworzenia autorskiej piosenki na tegoroczny 32. Cykl Nieprzetartego Szlaku RELACJE.

Spotkania z Piosenką Nieprzetartego Szlaku są dwudniowym muzycznym świętem artystów z niepełnosprawnościami. Najważniejszy jest inkluzywny charakter imprezy, gdzie wszelkie podziały znikają, a pozostaje radość wspólnego muzykowania, spotkań, rozmów i nawiązywania relacji oraz inspiracja do tworzenia. Uczestnicząc w tym wydarzeniu każdy będzie mógł poczuć tą niezwykłą atmosferę, która towarzyszy występom artystycznym i autentycznej twórczości.

– Spotkania z Piosenką to nie konkurs, to spotkanie w gronie przyjaciół. Liczy się przede wszsytkim wspólne bycie, wzajemne relacje i dobra, twórcza atmosfera, pełna ciepła i dobrej energii. Scena Teatru Muzycznego nobilituje, uczestnicy mają szansę stanąć na deskach prawdziwego teatru, na profesjonalnej scenie – wierzę, że ten fakt doda im odwagi! Ale nasza scena jest otwarta dla wszystkich – mówi Karolina Czajka, główna organizatorka Spotkań z Piosenką.

Spotkaniom towarzyszyć będzie wystawa plastyczna finałowych prac Konkursu na Znak Graficzny Cyklu Nieprzetartego Szlaku 2021/2022 RELACJE. Na fanpage’u “Nieprzetarty Szlak” na Facebooku prezentowane są finałowe grafiki wykonane przez osoby z niepełnsoprawnościami. Jury Konkursu obraduje nad wyborem grafiki, która najlepiej oddaje tegoroczny temat Cyklu Relacje, zaś organizatorzy zapraszają wszystkich, aby stali się jurorami w Plebiscycie Publiczności! Do niedzieli można głosować lajkami lub serduszkami i w ten sposób wybrać Znak Publiczności. Prace można oglądać i zagłosować tutaj:
https://www.facebook.com/FundacjaNieprzetartegoSzlaku/posts/4822847331058810
Ogłoszenie zwycięskiego znaku – grafiki, która stanie się logo 32. Cyklu Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku Relacje oraz zwycięscy Plebiscytu Publiczności odbędzie się podczas 24. Spotkań z Piosenką.

We wtorek, na finał drugiego dnia Spotkań z Piosenką Nieprzetartego Szlaku Marzenia/Relacje odbędzie się koncert zespołu instrumentalno-wokalnego – Kapeli Drewutnia z Lublina. Zespół tworzą niezwykli muzycy i będzie można posłuchać niezwykłych, dawnych pieśni i piosenek ludowych w ich własnej interpretacji. Finałowy występ Kapeli Drewutnia oraz wręczenie dyplomów i upominków uczestnikom festiwalu zakończy to muzyczne spotkanie Artystów Nieprzetartego Szlaku.

Na Spotkania z Piosenką wstęp jest wolny. Można jeszcze dołączyć i zasiąść na widowni drugiego dnia festiwalu, wymagana jest mailowa rezerwacja miejsc pod adresem: nieprzetartyszlak@gmail.com Wydarzenie realizowane stacjonarnie w Teatrze Muzycznym w Lublinie będzie dodatkowo streamowane jako live na portalu Facebook oraz na platformie Zoom (obowiązuje limit 100 osób). Organizatorzy zachęcają osoby zainteresowane uczestnictwem w Spotkaniach do zapisania się do wydarzenia na Facebooku, aby być na bieżąco z informacjami odnośnie Festiwalu. Więcej informacji można też znaleźć na stronie www.nieprzetartyszlak.eu
Wydarzenie odbywa się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego. Przy okazji rejestracji organizatorzy proszą o wypełnienie oświadczeń dot. COVID-19. Organizatorzy mimo pandemii zapraszają do wspólnej zabawy i dbania o to, co najważniejsze, o Relacje podążając za słowami piosenki:
Marzenia, przyjaźnie i zaraz jest raźniej,
gdy ludzi masz wkoło, to zawsze jest wesoło.
Marzenia, relacje i dobre wibracje,
gdy wszystko co czujesz, to akcentujesz.

Wydarzenie na Facebooku:
https://fb.me/e/kGseIICuA
Strona www:
http://nieprzetartyszlak.eu/
Fanpage:
https://www.facebook.com/FundacjaNieprzetartegoSzlaku

Patronaty honorowe:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński
Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski
Wojewoda Lubelski Lech Sprawka
Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych od Województwa Lubelskiego
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin
Dofinansowano ze środków PFRON

Patronaty medialne:
TVP3 Lublin, Radio Lublin, Akademickie Radio Centrum
Magazyn i portal „Nasze Sprawy”

Zobacz galerię…

pr/, fot. Mariusz Kuszpa, Paweł Snopek, Rasio Lublin, DDK Węglin
Data publikacji: 17.11.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również