Innowacyjne technologie medyczne w nowo otwartym Centrum Referencyjnym Philips w ICZMP w Łodzi
- 13.02.2018
Innowacyjne technologie medyczne w nowo otwartym Centrum Referencyjnym Philips w ICZMP w Łodzi
Ponad 300 zaawansowanych technologicznie urządzeń medycznych, w tym m.in. angiografy służące do obrazowania wnętrz naczyń krwionośnych, a także 3-teslowy cyfrowy rezonans magnetyczny, dający radykalnie udoskonaloną jakość badań obrazowych - znalazły się w Centrum Referencyjnym otwartym 13 lutego w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi (ICZMP).
W uroczystości, która towarzyszyła obchodom Światowego Dnia Chorego, uczestniczył prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Centrum Referencyjne jest miejscem, w którym lekarze badają, diagnozują i leczą pacjentów, a jednocześnie ma ono charakter instytucji naukowej: pozwala na wymianę doświadczeń pomiędzy specjalistami i dzielenie się wyjątkowymi doświadczeniami w obszarze medycyny.
Jest to dziewiąty tego typu ośrodek w Polsce, obok Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Instytutu Kardiologii w Aninie, czy Uniwersyteckiego Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku. Centrum powstało w wyniku współpracy prowadzonej w ramach think-tanku „Innowacje dla zdrowia”, którego założycielem jest prof. Maciej Banach, dyrektor ICZMP oraz firmy Philips.
– Chcemy tworzyć innowacje w medycynie, aby lepiej i szybciej diagnozować naszych pacjentów, i by mieć zdrowsze społeczeństwo – podkreślił prof. Maciej Banach, otwierając Centrum.
Jednym z innowacyjnych urządzeń, z którego korzystają lekarze w Centrum Referencyjnym, jest 3-teslowy cyfrowy rezonans magnetyczny – zaawansowany technologicznie sprzęt do diagnostyki obrazowej. – Innowacje mogą stanowić rozwiązanie wielu problemów szpitali, ale przede wszystkim zapewniają to, na co liczą nasi pacjenci, czyli nowoczesną diagnostykę, najszybszą, możliwie najbardziej czułą, taką, która pozwoli skutecznie zdiagnozować daną jednostkę chorobową i wdrożyć odpowiednie nowoczesne leczenie. Jest to szczególnie ważne w takim miejscu jak Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, ponieważ to tutaj diagnozujemy i leczymy najcięższe przypadki nowotworów u kobiet, prowadzimy ciąże z bardzo poważnymi powikłaniami czy diagnozujemy i leczymy dzieci z najbardziej skomplikowanymi wadami – podkreślił prof. Maciej Banach. Co istotne, z możliwości Centrum mogą korzystać pacjenci z całego kraju. – Tutaj, w ośrodku wielospecjalistycznym i wysoko referencyjnym jakim jest ICZMP, dzięki doświadczonej kadrze, ale też najnowocześniejszym osiągnięciom technologicznym, jesteśmy w stanie szybciej i trafniej diagnozować oraz leczyć w mniej inwazyjny sposób naszych pacjentów – dodał dyrektor Instytutu.
– Jest oczywiste, że rozwój nowych technologii przyczynia się również do ratowania życia, do przywracania ludziom zdrowia. Przez postęp w tym zakresie, poprzez jeszcze doskonalsze technologie, państwo jesteście w stanie lepiej diagnozować i sprawniej, bardziej precyzyjnie leczyć – mówił prezydent Andrzej Duda do lekarzy, którzy byli obecni w czasie uroczystości.
Jak podkreślił prezydent, wraz z małżonką mieli możliwość zobaczenia bardzo nowoczesnych urządzeń, które zostały dostarczone do ICZMP przez firmę Philips. – Firma Philips jest podmiotem szczególnym na polskim rynku, bo jest tutaj od ponad 80 lat. Mogę to powiedzieć w roku 100-lecia odzyskania niepodległości, że właściwie w jakimś sensie jest związana z Polską niepodległą – tak można powiedzieć – bo przyszła do Polski w 1921 roku, a więc zaraz po odzyskaniu niepodległości – mówił prezydent Andrzej Duda.
– Jesteśmy dumni z wspólnie otwartego Centrum Referencyjnego. Wierzymy, że wynikiem tego typu współpracy będą nie tylko przełomowe innowacje, ale również znacząca poprawa jakości życia pacjentów – powiedział Reinier Schlatmann, prezes Philips w Europie Środkowo-Wschodniej.
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi jest jednym z największych wysokospecjalistycznych ośrodków medycznych w Polsce. Placówka składa się z dwóch części: Ginekologiczno-Położniczej oraz Pediatrycznej. Jest wiodącym ośrodkiem referencyjnym perinatologicznym, ginekologicznym i pediatrycznym. Ze względu na swój wielodyscyplinarny charakter, zapewnia wszechstronną opiekę nad kobietami w ciąży powikłanej cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, padaczką, chorobami serca, czy infekcjami. W Instytucie diagnozowane i leczone są najtrudniejsze przypadki patologii ginekologicznych. W tej unikalnej placówce, sprawującej opiekę nad matką i dzieckiem do 18. roku życia, reprezentowany jest pełen wachlarz specjalności lekarskich. Rocznie przyjmowanych jest ponad 40 tysięcy pacjentów.
Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP, fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP
Data publikacji: 13.02.2018 r.