Inny Dzień Dziecka

Inny Dzień Dziecka

Dzień Dziecka Dorosłego odbył się po raz pierwszy w Parku Śląskim w Chorzowie 8 czerwca tego roku. Zorganizowało je Stowarzyszenie Klucz - Stop Społecznym Wykluczeniom. Dla „doroślaków”, bo tak rodzice nazywają swoje dzieci, festyn był okazją do wspólnej zabawy.

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną żyją wśród nas, niestety bardzo często są niezauważane i pomijane. Często są zamknięte w czterech ścianach domu, ale chcą wyjść do ludzi, pokazać, że są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i pragną jedynie zrozumienia oraz akceptacji.

Na festyn przyszły tłumy. Matki wychowujące dorosłe dzieci, ale także wolontariusze. Były zabawy, gry i konkursy z nagrodami, malowanie twarzy. Organizatorzy zaprosili także czworonożnych przyjaciół ze schroniska w Sosnowcu, dla których przygotowano kilogramy karmy. Ten dzień był naprawdę wyjątkowy.

Imprezę zorganizowano aby pokazać zdrowemu społeczeństwu, że oprócz małych dzieci z niepełnosprawnością są też dorosłe dzieci – osoby pełnoletnie, których rozwój intelektualny zatrzymał się na etapie kilkulatka. Są to osoby wykluczone ze społeczeństwa, a kiedy osoba taka kończy 24 lata, kończy się etap edukacyjny, zaś dla większości z nich nie ma żadnej oferty – zajęć, terapii itp.

Anna Kubiesza ze Stowarzyszenia Klucz – Stop Społecznym Wykluczeniom powiedziała: – Chcemy pokazać świat naszym „doroślakom”, a ich pokazać światu. Dzień Dziecka Dorosłego to wydarzenie mające na celu nagłośnienie problemów, z jakimi borykają się opiekunowie osób z niepełnosprawnością intelektualną. Rodzice podkreślają, że taka impreza to jedna z nielicznych okazji, by wyjść z dzieckiem z domu, na co czasem po prostu brakuje sił. Całe życie jest podporządkowane ich chorobie, nawykom przyzwyczajeniom, obsesjom.

Matka niepełnosprawnej Patrycji Aleksandra Chromik ze Stowarzyszenia Klucz dodała: – Tylko wyjście z osobami upośledzonymi umysłowo do zdrowego społeczeństwa może zapobiec fali niezrozumienia i dyskryminacji.

Organizatorzy zapowiadają, że będą dążyć do tego, aby 8 czerwca był obchodzony w całym kraju jako Dzień Dziecka Dorosłego.

Ewa Maj, fot. Anna i Grzegorz Kubiesza

Zobacz galerię…

Data publikacji: 11.06.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również