Inteligentna kamizelka pomoże osobom z ograniczoną sprawnością rąk

W Laboratorium Sensorycznych Systemów Motorycznych Politechniki Federalnej w Zurychu utworzono inteligentną kamizelkę Myoshirt, twórcy nazywają ją egzomięśniem, czyli mięśniem zewnętrznym.

Jest to rodzaj tekstylnej kamizelki-uprzęży, która założona na górną część tułowia, ramię i przedramię ma pomóc osobom z ograniczoną ruchomością ręki. W warunkach laboratoryjnych egzomięśnie zostały przetestowane na dziesięciu osobach bez niepełnosprawności fizycznej oraz jednej osobie z dystrofią mięśniową i jednej z urazem rdzenia kręgowego. Okazało się, że dzięki Myoshirt wszyscy uczestnicy badania byli w stanie podnosić zarówno same ręce, jak i przedmioty znacznie dłużej. U zdrowych osób wytrzymałość wzrosła o 30 proc., podczas gdy u osób z dystrofią mięśniową nawet o około 60 proc. Uczestnik z urazem rdzenia kręgowego był w stanie wykonywać ćwiczenia trzy razy dłużej.

Myoshirt wspomaga naturalny ruch użytkownika poprzez umieszczone w tkaninie czujniki, które przekazują dane do centralki, gdzie inteligentny algorytm za pomocą silniczka odpowiednio wydłuża lub skraca zamontowane w kamizelce cięgna, które biegną równolegle do mięśni i ich działanie jest podobne jak ścięgien. Dzięki temu urządzenie naśladuje naturalny ruch kończyny. Można też je dostosować do indywidualnych preferencji.

Ważne jest to, że urządzenie jest całkowicie nieinwazyjne. Wszystkie czujniki oraz elementy napędu i sterowania mieszczą się w kamizelce. Jej twórcy pracują nad zminiaturyzowaniem elementów technicznych aby zmniejszyć wagę urządzenia, obecnie wynosi 4 kg. Naukowcy planują też przetestować protoyp w naturalnym środowisku przyszłych użytkowników a wyniki testu wykorzystać do udoskonalenia urządzenia.

Materiał wideo dostępny na kanale YouTube ETH Zürich: https://youtu.be/i4gYJwPOpyI

tuk/, fot. rzut ekranowy

Data publikacji: 29.06.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również