Interwencje w imieniu dzieci z cukrzycą

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków kilkakrotnie już interweniowało w Narodowym Funduszu Zdrowia w sprawie zmiany rozporządzenia określającego warunki zawierania i realizacji umów dotyczących zaopatrzenia w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi i środkami pomocniczymi. Jak dotąd bez żadnej odpowiedzi.

A sprawa jest ważna dla rodziców, których dzieci chorują na cukrzycę. Chodzi głównie o § 12 ust. 4 i 5 oraz § 13 ust. 6 zarządzenia prezesa NFZ Nr 58/2009/DSOZ z dnia 29 października 2009 r. Według nowych przepisów termin ważności zlecenia może być wielorako interpretowany i być powodem zagrożeń w przypadku zleceń realizowanych drogą wysyłkową. Dla przykładu: zlecenie na jeden miesiąc wystawione np. dzień przed końcem miesiąca w myśl zapisu jest ważne jeden dzień, i ze względu na zbyt krótki okres dostarczenia przesyłki nie może być zrealizowane. Tym samym dzieciom przepadają przysługujące im wkłucia.
Andrzej Bauman, Prezes Zarządu Głównego PSD podkreśla, że o fakcie refundacji za osprzęt do pomp insulinowych nie mogą decydować takie czynniki jak opóźnienia ze strony poczty. Również nie mogą być taką przyczyną występujące strajki, zła pogoda i inne czynniki. W zarządzeniu całkowicie zagubiony jest aspekt humanitarny, natomiast wyeksponowany aspekt biurokratyczny.
Stowarzyszenie Diabetyków zaapelowało do prezesa NFZ o powrót do regulacji z 2009 roku, która była bardzo efektywna i wygodna dla pacjentów.
14 listopada będzie obchodzony Światowy Dzień Cukrzycy. Rodzice i dzieci apelują o zrozumienie i usunięcie biurokratycznych przeszkód w walce z chorobą, z którą będą się zmagać do końca życia.

 

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również