Jak uzdrowić chorą służbę zdrowia?
Polacy zdecydowanie negatywnie oceniają publiczną służbę zdrowia i brak konkretnych działań naprawczych. Za dużo biurokracji, za mało specjalistów - to podstawowe mankamenty. Autorzy sondażu przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl podkreślają, że publiczną służbę zdrowia źle oceniło 65 proc. ankietowanych.
Co zrobić, aby uzdrowić sytuację, by poprawić stan służby zdrowia w Polsce? Przede wszystkim należy zwiększyć nakłady na opiekę zdrowotną do 6,8 proc. PKB – bez podnoszenia podatków – uważa duża część społeczeństwa.
Poza tym należy podwyższyć wynagrodzenie lekarzy, w sposób systemowy zadbać, by nie wyjeżdżali do pracy za granicę oraz zoptymalizować i usprawnić działanie publicznej służby zdrowia w ramach obecnych nakładów. Coraz większa liczba osób nie wierzy bowiem, że zwiększenie nakładów bez poważnych zmian organizacyjnych może cokolwiek zmienić.
Takie są konstatacje wyników sondażu na temat postaw Polaków wobec systemu ochrony zdrowia w styczniu br. na ogólnopolskiej próbie osób od 18 lat wzwyż.
Według danych sondażowych już niemal 50 proc. rodaków – w ostatnim roku – korzystało z prywatnej opieki zdrowotnej, w tym z pomocy specjalisty 52 – 54 proc! Tutaj bowiem oczekiwanie jest kilkudniowe, na wizytę w ramach NFZ trzeba czekać od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Oprac. IKa
Data publikacji: 15.01.2018 r.