Kanada: zniesiono zakaz pomocy w samobójstwie w przypadkach najcięższych chorób

Kanada: zniesiono zakaz pomocy w samobójstwie w przypadkach najcięższych chorób

W kanadyjskich mediach rozpoczęła się dyskusja na temat zasad realizacji orzeczenia Sądu Najwyższego, który uznał, że w przypadkach najcięższych chorób Kanadyjczycy mają prawo do uzyskania pomocy w samobójstwie, a obecny zakaz jest niekonstytucyjny.

Prawo takie, jak stwierdził w piątek Sąd Najwyższy Kanady, powinny mieć jednak tylko te osoby, których cierpienia nie dają się już wyleczyć, i które całkowicie świadomie podejmują taką decyzję. Sąd zawiesił wykonanie tego orzeczenia na rok. Sędziowie napisali, że w szczególnych okolicznościach należy uszanować prawo do decyzji zakończenia życia.

W mediach rozpoczęła się dyskusja na temat zasad realizacji tego orzeczenia, które za rok, nawet jeśli rząd federalny i rządy prowincji nie zmienią przepisów, stanie się wiążące.

Konserwatywny rząd Stephena Harpera był przeciwny dekryminalizacji pomocy w samobójstwie. Po decyzji sądu, minister sprawiedliwości Peter MacKay opublikował oświadczenie, w którym stwierdził, że jest to „drażliwy temat dla wielu Kanadyjczyków, a obie strony mają głęboko ugruntowane przekonania”.

Konserwatywny dziennik „The National Post” zwrócił uwagę, że jest mało prawdopodobne by rząd federalny postanowił sprzeciwić się opinii publicznej. Jesienią ub. r. 84 proc. Kanadyjczyków opowiedziało się za zmianami w prawie umożliwiającymi podjęcie takiej decyzji. Kluczową kwestią ważącą na prywatnych opiniach jest bezpośrednie zetknięcie z opieką paliatywną świadczoną osobie z rodziny. W ciągu ostatnich pięciu lat jedna trzecia Kanadyjczyków musiała sobie radzić z tego typu problemami.

Sąd Najwyższy określił obecne przepisy zakazujące pomocy w samobójstwie jako „okrutne” i dodał, że zamiast chronić ludzi – szkodzą tym, którzy cierpią bez możliwości zaradzenia tej sytuacji.

Z Toronto Anna Lach (PAP)

Data publikacji: 07.02.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również