Kawa - pobudzająca i... lecznicza
Pobudza, dodaje energii, poprawia koncentrację. Kawa, prócz swoich oczywistych zalet, ma również lecznicze właściwości. Naukowcy donoszą bowiem, że regularne picie tego aromatycznego napoju może zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera lub Parkinsona.
Rytuał picia kawy stanowi dla wielu z nas nieodzowną część dnia. Filiżanka aromatycznej małej czarnej to wszak prawdziwy zastrzyk energii, dzięki któremu poranek staje się nieco bardziej znośny. Okazuje się, że prócz pobudzających właściwości, walorów smakowych i wprowadzającego w dobry nastrój aromatu, wykazuje ona również działanie lecznicze.
Badania przeprowadzone przez naukowców z Krembil Brain Institute w Kanadzie dowodzą, że konsumpcja kawy ma bardzo korzystny wpływ na ogólny stan zdrowia – zwłaszcza w kontekście zapobiegania niektórym chorobom zwyrodnieniowym układu nerwowego.
Aby przeanalizować działanie tego aromatycznego napoju, uczeni wykorzystali kawę jasno paloną, średnio paloną oraz bezkofeinową ciemno paloną. W ramach naukowego śledztwa zidentyfikowali grupę znajdujących się w kawie związków zwanych fenylindanami, które pojawiają się podczas procesu prażenia. Powodują one nie tylko rozpoznawalną goryczkę kawy, ale także utrudniają łączenie białka beta-amyloidowego, które odkłada się w mózgach pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera i Parkinsona.
Zdaniem chemika, dr. Rossa Manciniego, który wziął udział w eksperymencie, owo odkrycie może być bardzo istotne w zapobieganiu tym schorzeniom. – Po raz pierwszy ktoś przeanalizował, w jaki sposób fenylindany wchodzą w reakcję z białkami odpowiedzialnymi za choroby Alzheimera i Parkinsona. Następnym krokiem powinno być zbadanie, czy związki te mają zdolność dostania się do krwioobiegu lub przekroczenia bariery krew-mózg – wyjaśnia.
Dr Donald Weaver, kierownik Krembil Brain Institute, również wskazuje na znaczenie wykorzystania naturalnych składników w zapobieganiu rozmaitym chorobom. – Eksperyment polegał na zebraniu dowodów epidemiologicznych i wykazaniu, że rzeczywiście istnieją składniki kawy, które są korzystne w zapobieganiu osłabieniu funkcji poznawczych. Okazuje się, że matka natura jest o wiele lepszym chemikiem niż my, bo to właśnie ona jest w stanie wytwarzać te lecznicze substancje – tłumaczy ekspert.
Po przeprowadzeniu analiz, naukowcy odkryli, że ciemno palona kawa wydaje się zapewniać największą ochronę przed zachorowaniem na Alzheimera i Parkinsona. Uczeni przestrzegają jednak, iż należy przeprowadzić dalsze badania, zanim kawa będzie mogła zostać użyta do leczenia. Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak cieszyć się niepowtarzalnym smakiem i aromatem kawy, nie odmawiając sobie kolejnej filiżanki. (PAP Life)
iwo/ jbr/, fot. pixabay.com
Data publikacji: 13.11.2018 r.