Lek na cukrzycę pomaga chorym z niewydolnością serca

Lek stworzony do leczenia cukrzycy pomaga chorym cierpiącym na niewydolność serca – wynika z badań klinicznych EMPULSE, przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół badaczy. Badanie nadzorował prof. Piotr Ponikowski z Wrocławia.

Wyniki wieloośrodkowego badania klinicznego EMPULSE opublikowano w prestiżowym czasopiśmie „Nature Medicine” (10.1038/s41591-021-01659-1). Badania te przeprowadził międzynarodowy zespół ekspertów z USA, Australii, krajów Azji i Europy, m.in. z Polski, którą reprezentowali naukowcy z Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu – rektor uczelni prof. Piotr Ponikowski oraz dr. hab. Jan Biegus. Prof. Ponikowski, współprzewodniczący Komitetu Sterującego, nadzorował przebieg całego badania od etapu tworzenia projektu protokołu aż po interpretację i publikację uzyskanych wyników – poinformowała 9 marca wrocławska uczelnia.

Badania dotyczyły niewydolności serca i pacjentów hospitalizowanych z powodu dekompensacji niewydolności serca. Punktem wyjścia był pomysł, aby do leczenia tych osób zastosować lek, który pierwotnie stworzono z myślą o zupełnie innej chorobie – cukrzycy. Okazało się jednak, że dzięki zastosowaniu tego leku w nie do końca wyjaśniony sposób znacznie poprawia się zarówno jakość życia, jak i rokowanie chorych z niewydolnością serca – informują autorzy badania za pośrednictwem wrocławskiej uczelni.

Badanie prowadzone było od czerwca 2020 do lutego 2021 na grupie 530 pacjentów. Do badania włączeni zostali chorzy z niewydolnością serca, którzy ze względu na nagłe pogorszenie wymagali pilnego przyjęcia do szpitala. Terapię lekiem (lub placebo) rozpoczynano w czasie hospitalizacji i kontynuowano przez 90 dni.

Jak się okazało, pacjenci, którzy otrzymywali aktywny lek, mieli znacznie większe szanse na „uzyskanie korzyści klinicznej zdefiniowanej jako mniejsze ryzyko zgonu, hospitalizacji i lepsza jakość życia”.
„Jest to pierwsze tego typu doniesienie w grupie chorych z ostrą niewydolnością serca, którego konsekwencje dla codziennej praktyki klinicznej będą bardzo znaczące” – informuje uczelnia. (PAP)

Roman Skiba, fot. freepik.com

Data publikacji: 10.03.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również