Lek przeciwdepresyjny może pomóc pacjentom po udarze

Lek przeciwdepresyjny może pomóc pacjentom po udarze

Fluoksetyna (związek aktywny Prozacu) może pomóc pacjentom po udarze niedokrwiennym mózgu odzyskać sprawność i koordynację ruchową - informuje pismo „Stroke".

Naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa (USA) wytrenowali myszy, by wykonywały zadanie polegające na sięganiu po karmę przez szczelinę w klatce. Gdy myszy zaczęły już sprawnie radzić sobie z zadaniem (które nie było dla nich naturalną aktywnością) u wywołano u nich udar w obrębie kory ruchowej mózgu, co upośledziło zdolność myszy do wykonywania zadania.

Część gryzoni poddano natychmiast rehabilitacji, dzięki czemu udało im się odzyskać utraconą sprawność ruchową. Gryzonie, u których rehabilitację zastosowano dopiero po tygodniu od udaru, odzyskały niecałą połowę wcześniejszej sprawności. Gdy po upływie 24 godzin od udaru myszom zaczęto codziennie podawać fluoksetynę, sprawność ruchową udawało się odzyskać nawet wówczas, gdy rehabilitacja rozpoczynała się dopiero po tygodniu.

– Jeśli rehabilitacja ma być skuteczna, należy ją rozpocząć tak szybko jak to możliwe po udarze. Te badania pokazują, że u myszy można wydłużyć czas, podczas którego rehabilitacja silnie wpływa na odzyskiwanie sprawności – komentuje autor analizy dr Steven Zeiler.

Fluoksetyna należy do selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Mechanizm jej działania na odzyskiwanie sprawności po udarze nie jest jeszcze jasny, jednak dr Zeiler przypuszcza, że lek wpływa na plastyczność mózgu i zmienia to, w jaki sposób reaguje on na rehabilitację. (PAP)

koc/ agt/

Data publikacji: 02.09.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również