Lek przeciwnowotworowy może pomóc w leczeniu demencji

Aksytynib stosowany w leczeniu nowotworów może spowalniać proces rozwoju choroby Alzheimera – informują naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Ich wnioski ukazały się w piśmie „The Lancet”.

Aksytynib hamuje proces powstawania w mózgu nowych naczyń krwionośnych, który cechuje zarówno nowotwory, jak i chorobę Alzheimera. Podczas badań prowadzonych na myszach stanowiących model demencji naukowcy zaobserwowali, że u gryzoni otrzymujących aksytynib nie tylko zmniejszyła się liczba naczyń krwionośnych w mózgu, ale także lepiej radziły one sobie podczas testów sprawdzających pamięć i uczenie się.

Angiogeneza (proces tworzenia się nowych naczyń krwionośnych), podobna do tej towarzyszącej nowotworom, u pacjentów z chorobą Alzheimera prowadzi do zmniejszenia szczelności bariery krew-mózg. Bariera ta ma za zadanie chronić mózg przed wnikaniem szkodliwych czynników.

Naukowcy przypuszczali, że skoro powstawanie nowych naczyń krwionośnych jest niezbędne dla rozwoju nowotworów, to lek przeciwnowotworowy mógłby przyczynić się także do spowolnienia choroby Alzheimera.

„Aksytynib jest inhibitorem kinazy tyrozynowej receptora czynnika wzrostu śródbłonka naczyń, dzięki czemu hamuje rozrost nieprawidłowej sieci naczyń krwionośnych” – wyjaśniają badacze.

Po miesiącu stosowania leku u gryzoni zaobserwowano wyraźne spowolnienie angiogenezy, odbudowę bariery krew-mózg oraz poprawę funkcji poznawczych.

Naukowcy liczą na to, że badania kliniczne potwierdzą skuteczność leku u pacjentów z chorobą Alzheimera.

„Większość dotychczasowych badań klinicznych dotyczyła aspektów związanych z beta-amyloidem lub białkiem tau. Ich wyniki nie przełożyły się jednak na wystarczająco skuteczną walkę z chorobą Alzheimera” – komentuje prof. Wilf Jefferies, autor analizy (DOI: 10.1016/j.ebiom.2021.103503).(PAP)

koc/ agt/, fot. pexels.com

Data publikacji: 06.10.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również