Małopolska REHA. Spotkanie z ekspertami i przy ognisku

Fundacja Szansa dla Niewidomych zorganizowała „REHA FOR THE BLIND IN POLAND – Wielkie Spotkanie Niewidomych, Słabowidzących i Ich Bliskich w Województwie Małopolskim”. To jedno z wydarzeń regionalnych poprzedzających uroczystości centralne. W programie przygotowanym na 2 dni znalazły się część merytoryczna oraz ognisko integracyjne. „Nasze Sprawy” objęły patronat medialny nad ww. uroczystością.

Na wrzesień zaplanowana jest dwudziesta edycja Konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND. Debata w Warszawie będzie stanowiła część Światowego Spotkania Niewidomych, Słabowidzących i Ich Bliskich. Uroczystości centralne zostaną poprzedzone szesnastoma wydarzeniami regionalnymi, organizowanymi w każdym województwie.

Małopolskie spotkanie odbyło się 10-11 czerwca w Krakowie. Pierwszego dnia miała miejsce konferencja w Tyflopunkcie przy al. Słowackiego. Przybyli na nią m.in. dyrektor OM PFRON Marta Mordarska i nauczyciele z Zespołu Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie. Gośćmi byli też przedstawiciele Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie oraz Fundacji z Rąk do Rąk.

Prelegenci poruszyli kwestie związane z terapią widzenia, terapią ruchową osób z niepełnosprawnością wzroku oraz metodą Tomatisa. Była też mowa o dostępności przestrzeni miejskiej dla osób z dysfunkcją wzroku. Jedno z wystąpień dotyczyło założycielki i pierwszej dyrektor Szkoły Masażu w Krakowie – Marii Urban.

– W programie merytorycznym chcieliśmy pokazać, z jakimi trudnościami na przestrzeni życia może się spotkać osoba z dysfunkcją wzroku. Dlatego zaproponowaliśmy szeroką tematykę wystąpień – od wczesnego wspomagania rozwoju dzieci, a kończąc na przygotowaniu do pracy osoby dorosłej. Wiem, że bardzo podobał się wykład pani Lucyny Zaleskiej, która opowiedziała m.in. o psach asystujących czy problemach z hulajnogami – powiedziała „NS” Magdalena Peszko-Doktor, kierownik Tyflopunktu w Krakowie.

W pierwszym dniu wydarzenia wystąpił też chór z Zespołu Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie. Ponadto można było posłuchać utworów zagranych na akordeonie przez Ryszarda Inglota, który jest podopiecznym fundacji.

Natomiast kolejnego dnia odbyła się część integracyjna. Została ona zorganizowana na terenie należącym do salezjanów przy ul. Tynieckiej. Na ognisko przybyli niewidomi i niedowidzący, a także ich rodziny i przyjaciele.

– Było to spotkanie ze śpiewem, gitarą i akordeonem. Niby nic szczególnego, ale uczestnicy podkreślali wyjątkową atmosferę i chcą to powtórzyć. Na ich twarzach było widać radość, że wreszcie mogą być razem. Pandemia spowodowała, że brakowało możliwości wspólnych spotkań i integracji – podsumowała Magdalena Peszko-Doktor.

Marcin Gazda, fot. archiwum Tyflopunktu

Data publikacji: 23.06.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również