Nadzieja dla niewidomych

W Wielkiej Brytanii w szpitalu John Radcliffe w Oksfordzie przeprowadzono operację polegającą na wszczepieniu mikrochipa pod siatkówką oka, który jest połączony przewodem z jednostką za uchem.

Całkowicie niewidomy w wyniku zwyrodnieniowej choroby siatkówki Tim Reddisch – mistrz paraolimpijski w pływaniu, wraz z dziewięciorga innymi pacjentami, wziął udział w testach chipa. Po zabiegu powiedział – to było jak zapałka zapalona w ciemnym pokoju – to było niewiarygodne. Urządzenie produkuje pikselowy obraz, kiedy do oka dostaje się światło. Każdy piksel odtwarza funkcje komórek, które zostały zniszczone w wyniku choroby. Obraz trafia do wzmacniacza za uchem, następnie nerwem optycznym wysyłany jest sygnał do mózgu, który przetwarza obraz. Daje to możliwość częściowego widzenia światła, rozpoznania kształtów i kolorów.

Jest to niewątpliwie duży krok naprzód w przywróceniu częściowego widzenia osób całkowicie niewidomych, ale jak mówi Robert MacLaren, chirurg zaangażowany w badanie, jest jeszcze wiele pracy do wykonania. Ponadto koszt takiego zabiegu sięga 100 tys. funtów.

Oprac. J.K.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również