Nagroda dla monety NBP „Europa bez barier – 100-lecie Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi”

Srebrna moneta okolicznościowa „Europa bez barier - 100-lecie Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi" zdobyła drugie miejsce w konkursie Coin Constellation 2012 w kategorii „unikalny pomysł" (unique concept). Wprowadzając do obiegu tą wyjątkową monetę z nominałem zapisanym w alfabecie Braille'a, Narodowy Bank Polski chciał zwrócić uwagę opinii publicznej na problemy osób niewidomych i niedowidzących oraz uhonorować Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi.

Nagrodzoną monetę, wyemitowaną w 50 tysiącach egzemplarzy, zaprojektowała Dobrochna Surajewska. Główny motyw jej awersu to wybita alfabetem Braille`a wartość monety, czyli „10 złotych”. To pierwsza tego typu moneta w Polsce, ale także rozwiązanie wyjątkowe w skali światowej. Rewers oksydowanej monety przedstawia dwie postacie, z których jedna trzyma w ręku laskę osoby niewidomej.

W Polsce żyje ponad 1 800 000 osób niepełnosprawnych z powodu uszkodzeń i chorób narządu wzroku. Warto przypomnieć, że bank centralny przygotował także słownik pojęć ekonomicznych dla osób głuchoniemych, oraz kontynuuje działania na rzecz edukacji ekonomicznej środowisk wykluczonych, m.in. w ramach inicjatywy „NBP nie wyklucza”.

W konkursie Coin Constellation 2012, który odbywał się w Moskwie, jury przyznawało nagrody w dziecięciu kategoriach najpiękniejszym monetom wyemitowanym w 2011 roku. Wizerunki oraz informacje o monecie dostępne są na stronie internetowej NBP pod adresem:
http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/monety_okolicznosciowe/2011.html#11b

Srebrna moneta okolicznościowa „Europa bez barier – 100-lecie Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi” jest wciąż w sprzedaży w Oddziałach Okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner.

Info: NBP

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również