Naukowcy przekształcili zęby mądrości w rogówkę
Amerykańscy badacze skłonili komórki macierzyste pochodzące z miazgi zębów mądrości do przekształcenia w keratocyty tworzące zrąb rogówki ocznej - czytamy w czasopiśmie „STEM CELLS Translational Medicine".
Naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburghu (USA) poinformowali o kolejnym sukcesie w zakresie badań nad komórkami macierzystymi. Tym razem badacze wykorzystali ludzkie komórki macierzyste uzyskane z miazgi zębów mądrości, czyli tzw. ósemek, do stworzenia komórek wchodzących w skład rogówki oka – keratocytów.
Rezultaty badania mogą w przyszłości posłużyć do zastosowania nowych metod leczenia ślepoty wywołanej bliznowaceniem rogówki.
Współcześnie bliznowacenie rogówki – przypadłość pojawiającą się na skutek infekcji bądź urazu oka i dotykającą milionów ludzi na całym świecie – leczy się przy pomocy przeszczepów rogówki, czemu towarzyszą liczne problemy.
– Niedobór dawców rogówki i odrzuty w reakcji na przeszczep tkanki mogą wiązać się z trwałą utratą wzroku. Nasza praca jest obiecująca, bo daje nadzieję na wykorzystanie w leczeniu własnych komórek pacjenta i uniknięcie tego typu trudności – mówi dr James Funderburgh, współautor badania.
W ramach dalszych eksperymentów naukowcy wszczepili uzyskane keratocyty zdrowym myszom i nie zaobserwowali żadnych oznak nietolerancji przeszczepu. Komórki zintegrowały się z otaczającą je tkanką i zostały wykorzystane przez organizm zwierząt do tworzenia zrębu rogówki.
Teraz badacze chcą sprawdzić, czy ta technika pozwoli poprawić stan zdrowia u gryzoni cierpiących na bliznowacenie rogówki.
– Inne badania wykazały, że komórki macierzyste z miazgi zębowej mogą posłużyć do tworzenia komórek nerwowych, kostnych i wielu innych. Ta metoda stanowi ogromny potencjał do wykorzystania w medycynie regeneracyjnej – dodaje koordynatorka badania dr Fatima Syed-Picard. (PAP)
ooo/ mrt/
Data publikacji: 26.02.2015 r.