W Europie żyje blisko 50 milionów osób niepełnosprawnych. To około 12 milionów ludzi więcej niż liczy społeczeństwo polskie. 50 proc. z tej liczby nigdy nie uczestniczyło w żadnym wydarzeniu sportowym. Ideą projektu „Respect Inclusion – Football with No Limits” jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym dostępu do pełnego uczestnictwa w EURO 2012, w Polsce i na Ukrainie. Mistrzostwa są okazją do zwrócenia szczególnej uwagi na respektowanie praw osób niepełnosprawnych. Trzeba pamiętać, że korzystanie z przestrzeni publicznej jest jednym z podstawowych praw człowieka. Ponadto brak informacji stanowi ogromną barierę i utrudnia osobom niepełnosprawnym ich codzienną aktywność.
W ramach projektu wolontariusze odwiedzą miejsca najczęściej uczęszczane przez kibiców i sprawdzą ich dostępność pod kątem potrzeb osób niepełnosprawnych. Uwzględnią przy tym specyficzne potrzeby osób niepełnosprawnych – poruszających się na wózkach inwalidzkich bądź mających ograniczone możliwości poruszania się, osób niedosłyszących i niesłyszących, osób niedowidzących i niewidomych oraz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zebrane informacje zostaną udostępnione na www.niepelnosprawnik.eu oraz za pośrednictwem www.cafefootabll.eu. Dodatkowo właściciele i menedżerowie różnych obiektów dostaną materiały „Respect Inclusion – Football with No Limits” z informacjami o tym, jak niewielkim kosztem dostosować placówkę, by była ona dostępna dla osób niepełnosprawnych, a także dla ich rodzin oraz przyjaciół. Miejscom dostępnym i przyjaznym osobom niepełnosprawnym zostaną przyznane oficjalne naklejki „Respect Inclusion – Football with No Limits”.
Więcej informacji:
Małgorzata Peretiatkowicz, Fundacja TUS, tel. 22 852 07 34
e-mail: malgorzata.peretiatkowicz@tus.org.pl
O Fundacji TUS oraz CAFE
Fundacja TUS działa od 1993 roku. Jest organizacją pożytku publicznego. Misją TUS jest dostarczanie osobom niepełnosprawnym narzędzi do samodzielnego życia.
CAFE (The Centre for Access to Football in Europe) założona i ufundowana przez UEFA, jest europejską organizacją charytatywną, z siedzibą w Wielkiej Brytanii, zajmującą się promowaniem równego dostępu do wydarzeń sportowych związanych z piłką nożną. Korzystając z ogromnej popularności, jaką cieszy się football, CAFE wspiera poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych, promuje równość oraz ich integrację. Umożliwia osobom niepełnosprawnym bezproblemowy udział w meczach piłki nożnej. Dzięki dużemu potencjałowi footballu, CAFE podnosi świadomość ludzi dot. niepełnosprawności oraz znaczenie równego dostępu w całym regionie UEFA.
Więcej informacji nt. CAFE, jej działań itp.:
www.cafefootball.eu, tel.: +44 (0) 20 3287 1619 (Wielka Brytania)
e-mail: info@cafefootball.eu.
O projekcie UEFA EURO 2012 Respect Inclusion – Football with No Limits
UEFA współpracuje z CAFE przy realizacji trzech oddzielnych projektów „Respect Inclusion”. W ramach projektu „Respect Inclusion – Football with No Limits” niepełnosprawnym kibicom będą udostępniane informacje o dostępności miejsc, które będą odwiedzać podczas turnieju. Podprojekt „Meczów pokazowych”, który zostanie zrealizowany przez Olimpiady Specjalne w Polsce oraz Narodowy Komitet Sportu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na Ukrainie, da szansę wykazania się umiejętnościami piłkarskimi niepełnosprawnym zawodnikom. Rozegrają oni swoje mecze przed każdym spotkaniem ćwierćfinałowym. Fundusze na przyszłe inicjatywy związane ze wspieraniem osób niepełnosprawnych zostaną zebrane w ramach podprojektu „Dobroczynność podczas Turnieju UEFA EURO 2012″. Kibice oraz inni darczyńcy zostaną zachęceni do przekazywania datków na przyszłe projekty, a drogę utoruje im sama UEFA, która zobowiązała się do przekazania 3 000 euro za każdą bramkę strzeloną podczas Turnieju.