Nowatorska terapia CAR-T będzie refundowana o dla dorosłych pacjentów z chłoniakiem

Zgodnie z obwieszczeniem ministra zdrowia od 1 maja 2022 r. leczenie nowatorską terapią CAR-T alem) dorosłych pacjentów z nawrotowym lub opornym na leczenie chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B w certyfikowanych ośrodkach, będzie w pełni finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Terapie CAR-T są najbardziej obiecującym kierunkiem rozwoju medycyny w walce z nowotworami krwi. Dzięki tej terapii, jak wskazują wyniki prospektywnego badania JULIET, u 40 proc. pacjentów uzyskano całkowitą remisję choroby. Prawdopodobieństwo przeżycia 12 miesięcy wyniosło 49 proc. wśród wszystkich pacjentów i 90 proc. u pacjentów z całkowitą odpowiedzią na leczenie. Mediana całkowitego przeżycia wyniosła 11 miesięcy.

Terapia CAR-T od kilku lat z powodzeniem jest stosowana w wielu krajach europejskich. W Polsce po raz pierwszy zastosowano ją w 2019 r.

Refundacja tej metody leczenia to duża szansa dla pacjentów z chloniakiem na dostęp do przełomowego leczenia.

Od 1 września 2021 roku terapia CAR-T jest refundowana także w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej z komórek B u pacjentów do 25. roku życia.

W Polsce obecnie łącznie sześć placówek ma certyfikację producenta tej terapii do stosowania jej w obu wskazaniach.

Dla dorosłych pacjentów są to: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – Centralny Szpital Kliniczny, Klinika Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych; Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu – Klinika Hematologii i Transplantacji Szpiku; Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowy Instytut Badawczy z oddziałem w Gliwicach – Klinika Transplantacji Szpiku i Onkohematologii; Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie – Klinika Hematologii; Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku – Klinika Hematologii i Transplantologii.

U pacjentów pediatrycznych z oporną/nawrotową ostrą białaczką limfoblastyczną z komórek B jest to Klinika Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei” Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

tuk/, fot. archiwum

Data publikacji: 27.04.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również