Nowy Lek – usługa dla pacjentów rozpoczynających terapię nowym lekiem

Trzyetapowa konsultacja, która obejmie spotkanie wstępne, interwencyjne i kontrolne farmaceuty z pacjentem w sprawie zażywania nowego leku w pierwszym miesiącu jego stosowania – to założenia nowej usługi farmaceutycznej Nowy Lek, przygotowanej m.in. przez Naczelną Izbę Aptekarską.

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska zauważyła na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie, że NRA przygotowała usługę Nowy Lek we współpracy z uznanymi w dziedzinie zdrowia autorytetami i instytucjami.

Zauważyła, że zawód farmaceuty, dzięki wprowadzeniu przepisów prawnych umożliwiających m.in. prowadzenie opieki farmaceutycznej na rzecz pacjentów, ulega głębokim i oczekiwanym przemianom. Stwierdziła, że grono ekspertów skupione w Zespole ds. Standaryzacji Opieki Farmaceutycznej Naczelnej Izby Aptekarskiej opracowało rekomendacje w zakresie prowadzenia wybranych usług opieki farmaceutycznej.

Jedna z takich usług to właśnie Nowy Lek. „Celem usługi jest przede wszystkim dostarczenie pacjentowi informacji na temat nowo wdrażanej farmakoterapii, ocena stopnia stosowania się do zaleceń terapeutycznych, a przede wszystkim wsparcie w realizacji tych zaleceń” – podkreśliła dr Magdalena Jasińska-Stroschein z Katedry Biofarmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Wyjaśniła, że jest to trzyetapowa konsultacja farmaceutyczna, która obejmuje spotkanie wstępne, interwencyjne i kontrolne. Dwa z nich można przeprowadzić zdalnie.

„Tak regularnie powtarzane wizyty w stosunkowo krótkim czasie, bo realizacja usługi to 30 dni od wykupienia leku, pozwalają zmotywować pacjenta do tego, by rozpoczął terapię nowym lekiem, a następnie zachęcić go do wytrwania w długotrwałym nieraz procesie terapeutycznym” – oceniła Jasińska-Stroschein.

Podczas spotkań z pacjentem będzie m.in. czas na to, aby pochylić się nad obawami przed działaniami niepożądanymi danego leku.

„Wszystko po to, aby poszerzyć wiedzę pacjenta na temat działania leku i zasadności jego stosowania” – wskazała.

„To jest ogromny krok naprzód i przełamanie pewnego stereotypu historycznego: uznanie faktu, że tak naprawdę nikt już nie leczy sam. Lekarz nie jest sam na sam z pacjentem. Niezwykle paternalistyczny model w stylu: ja lekarz wiem wszystko, zbieram wywiad, zlecam i reszta ma to wykonać, zmienia się na bardziej partnerski, na pracę zespołową, gdzie każdy ma swoją rolę” – powiedział dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert.

Zgodził się z nim wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. „Bycie specjalistą w zakresie przyjmowanych leków jest po stronie eksperta z drugiej strony, czyli farmaceuty, by był on doradcą pacjenta” – stwierdził Miłkowski.

Udział w usłudze jest dobrowolny. Mogą z niej skorzystać pacjenci, którzy otrzymali receptę lekarską na nowy lek (zlecony po raz pierwszy), stosowany w terapii choroby przewlekłej, np. w nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy, padaczce, jaskrze czy astmie.

Nie będzie limitu udzielanych świadczeń – z usługi Nowy Lek pacjent może skorzystać za każdym razem, kiedy rozpoczyna terapię nowym lekiem. (PAP)

Agata Zbieg, fot. freepik.com

Data publikacji: 01.03.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również